خواص دارویی

چطور از خراب شدن آجیل جلوگیری کنیم؟ نحوه نگهداری آجیل

 آجیل از بهترین خوراکی‌های مفید و پرطرفدار است. آنها سرشار از پروتئین و چربی‌های مفید برای قلب هستند. آجیل‌ها منبع عالی آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند، مقدار زیادی چربی تک غیراشباع با مواد مغذی متراکم دارند. حتی نشان داده شده است که کلسترول، التهاب و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهند. اما اگر آجیل به درستی نگهداری نشود، می‌تواند به سرعت فاسد شده و این اصلا مقرون به صرفه نیست! در ادامه به نحوه نگهداری آجیل بپردازیم تا هدر نشوند.

نگهداری آجیل تازه در منزل

برای ذخیره آجیل لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

اولین قدم این است که از خشک بودن آجیل خود مطمئن شوید. پس از قرار گرفتن در فضای باز و خشک شدن، احتمالاً مقداری رطوبت اضافی ایجاد می‌شود، و شما باید از شر آن خلاص شوید تا کپک نزنند.

انجام این کار به اندازه کافی آسان است. هنگامی که پوسته‌ها را از آجیل خود جدا کردید، آنها را در یک ناحیه سایه با گردش هوا خوب پخش کنید و اجازه دهید چند روز خشک شوند. ایوان سرپوشیده مکانی ایده‌آل است.

وقتی آجیل خشک شد، آنها را به مدت 48 ساعت در فریزر قرار دهید تا حشرات که ممکن است داخل آنها باشد از بین بروند. ممکن است بد به نظر برسد، اما آجیل‌های خواربار فروشی نیز باید حشرات را از بین می‌برند. پس از گذراندن این مراحل، آجیل‌ها را می‌توان به همان روشی که آجیل‌های تجاری تولید می شود ذخیره کرد.

آجیل‌ها

روش صحیح نگهداری آجیل

آجیل را می‌توان با پوسته یا بدون پوسته آن‌ها نگهداری کرد. اگر آنها را با پوسته نگه دارید، ماندگاری بیشتری خواهند داشت، اما اگر ابتدا آنها را پوست کنید، استفاده از آنها آسان تر خواهد بود. بنابراین، این موضوع، ترجیح شخصی است. در هر صورت، مهم است که آجیل خود را در یک ظرف دربسته نگهداری کرده تا سطح رطوبت مناسب را حفظ کنید. حتی یک کیسه فریزر پلاستیکی هم این کار را انجام می دهد.

برای حفظ کیفیت مغز آجیل‌ها خود، آنها را از پیاز و سایر غذاهای پربو دور نگه دارید. آنها تمایل دارند بوی چیزهای اطراف خود را به خود بگیرند. آجیل پوست‌کنده شده را تا سه ماه در دمای اتاق نگهداری کنید. آجیل‌های پوست کنده یا بدون پوست را تا شش ماه در یخچال یا یک سال یا بیشتر در فریزر نگهداری کنید. بسته‌های آجیل خود را با تاریخ ذخیره‌سازی برچسب بزنید تا بدانید کدام یک را اول استفاده کنید.

اگر آجیل شما شروع به کهنه شدن کرد، کافی است آن ها را در فر 350 درجه به مدت 10 دقیقه برشته کنید. طعم آنها را باز خواهد گشت. فقط انتظار نداشته باشید که این کار آجیل ترش را بهبود بخشد. هنگامی که روغن‌های آجیل خراب می‌شوند، هیچ مشکلی برای رفع آنها وجود ندارد.

اگر در آب و هوای خنک‌تری زندگی می‌کنید، پشت انباری شما  به عنوان یک مکان خنک، احتمالاً مناسب است. با این حال، اگر در یک مکان گرم زندگی می‌کنید، بهترین کار شما این است که آجیل را در یخچال یا فریزر خود نگهداری کنید. قرار گرفتن در معرض نور، هوا، رطوبت و دمای گرم باعث تسریع اکسیداسیون می شود. همین امر در مورد دانه‌ها نیز صدق می‌کند، بنابراین آنها را به درستی نگهداری کنید و می‌توانید مدت طولانی‌تری از آنها استفاده ببرید. آجیل تا شش ماه در یخچال و تا یک سال در فریزر به خوبی نگهداری می‌شود.

سخن پایانی

از آنجایی که آجیل حاوی درصد بالایی از روغن است، در هوای گرم می‌تواند زودتر فاسد شود. می‌توانید آنها را تا یک ماه در دمای اتاق نگهداری کنید. اما بعد از آن آجیل را در ظرف دربسته تا شش ماه در یخچال یا تا یک سال در فریزر قرار دهید. برای تازه کردن هر نوع آجیل قبل از خوردن، روی یک سینی پخت در فر 350 درجه به مدت 10 دقیقه برشته کنید یا آجیل‌ها را در یک کاسه کوچک قرار دهید و به مدت 1 تا 1 و 1/2 دقیقه روی حرارت مایکروویو قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *