خواص دارویی

نحوه نگهداری از زعفران

زعفران گران‌ترین ادویه جهان بوده، به این معنی که نگهداری صحیح آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در مقایسه با سایر ادویه جات و ترشی جات، سرمایه گذاری قابل توجه تری را نشان می دهد و روش شما برای ذخیره آن از سرمایه گذاری محافظت می کند. زعفران در مقایسه با سایر ادویه ها ماندگاری نسبتاً طولانی دارد ( دو سال یا بیشتر ) بنابراین خرید عمده یک گزینه است، اما به شرطی که بتوانید از خراب شدن آن جلوگیری کنید. برای به حداکثر رساندن ماندگاری آن، در اینجا برخی از بهترین نکات برای نگهداری زعفران آورده شده است:

زعفران را خشک کنید

اگر نخ‌های زعفران تازه خریداری کرده‌اید، اولین قدم در نگهداری آن‌ها خشک کردن آن‌ها است. فرآیند خشک کردن ساده است. نخ های زعفران را بین حوله های کاغذی قرار دهید و در مکانی گرم و خشک قرار دهید. بعد از حدود یک هفته، نخ ها را به ظرف منتقل کنید.

از ظرف مناسب استفاده کنید

زعفران را باید در ظرف دربسته نگهداری کرد. هدف محافظت از ادویه از هوای در حال گردش است. ظرف نه تنها باید هوای بیرون را مسدود کند، بلکه باید تا حد امکان داخل آن نیز کمتر باشد. زعفران خود را در کوچکترین ظرفی که می توانید پیدا کنید نگهداری کنید تا میزان تماس هوا با ادویه را به حداقل برسانید. یک ظرف کوچک همچنین به راحتی می توانید دقیقاً مقدار مورد نیاز خود را بگیرید و به سرعت آن را ببندید. همانطور که زعفران خود را خالی می کنید، باقیمانده را به ظرف کوچکتری منتقل کنید تا تماس آن با هوا محدود شود.

چگونه زعفرن را نگهداری کنیم

محل قرار دادن ظرف زعفران

سوال مهم دیگر این است که ظرف زعفران خود را کجا قرار دهید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید ماهیت ظرف است. اگر شیشه یا بطری را انتخاب کرده اید که جلوی نور را بگیرد، می توانید به سادگی ظرف را مانند هر ادویه دیگری روی یک قفسه ادویه قرار دهید.

در صورتی که کمد فلزی نباشد، کمدها انتخاب مناسبی برای قرار دادن ظرف زعفران هستند. جذب حرارت فلز می تواند به ادویه آسیب برساند و طعم و بوی قوی آن را کاهش دهد. کمدهای چوبی بهترین انتخاب هستند. علاوه بر این، باید مراقب باشید که کمد در کجا قرار می گیرد. بهتر است تا جایی که می توانید از قرار دادن ظرف در کمدهایی که نزدیک اجاق هستند خودداری کنید تا زعفران را از حرارت جدا نگه دارید.

اگر می خواهید ادویه را در یخچال نگهداری کنید، دو نکته را به خاطر بسپارید. یخچال فقط دو هفته می تواند کیفیت زعفران را حفظ کند. دوم اینکه وقتی زعفران را از یخچال بیرون می آورید تا استفاده کنید، فقط چند ثانیه وقت بگذارید و قبل از اینکه رطوبت را جذب کند، ظرف را دوباره در یخچال قرار دهید، یکی دیگر از دشمنان ادویه گرانبها.

توصیه می شود زعفران را در مکان هایی با دمای کمتر از 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتی گراد) نگهداری کنید. اگر ظرف شفاف است و زعفران خود را داخل فویل نپیچیده اید، می توانید با قرار دادن آن در کمد دربسته از نور محافظت کنید. ترجیحا چوبی باشد زیرا ممکن است فلز در آشپزخانه گرم شود. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید آن را (و بقیه ادویه‌هایتان) تا زمانی که آنها را بپزید، دور از حرارت نگه دارید.

زعفران را دور از نور نگهداری کنید

زعفران به شدت به نور حساس است، به طوری که حساسیت آن به نور تعیین می کند چه زمانی از روز برداشت شود. ادویه در صورت قرار گرفتن در معرض نور زیاد هم رنگ و هم عطر خود را از دست می دهد. یکی از گزینه های شما این است که از ظرفی استفاده کنید که جلوی نور را بگیرد، گزینه دیگر این است که قبل از قرار دادن زعفران در ظرف، آن را در فویل بپیچید. فویل از زعفران هم در برابر نور و هم از هوا محافظت می کند.

مراقب دمای ذخیره سازی خود باشید

در حالت ایده آل، شما باید زعفران خود را در دمای کمتر از 68 درجه فارنهایت نگهداری کنید، اما در صورت امکان از نگهداری آن در یخچال خودداری کنید. مشکل نگهداری آن در یخچال این است که وقتی آن را از یخچال خارج می کنید رطوبت را جذب و جذب می کند. تغییر دما می تواند مشکلات مختلفی از جمله ایجاد مشکل در جداسازی رشته ها و ایجاد کپک ایجاد کند.

اگر از زعفرانی که قبلاً در یخچال نگهداری شده استفاده می کنید، مدت زمانی را که در دمای اتاق می گذراند به حداقل برسانید. به عبارت دیگر، فقط تا زمانی که طول می کشد تا مقدار مورد نیاز شما به دست آید، باید خارج از یخچال باشد. برای جلوگیری از مشکل رطوبت آن را سریع برگردانید.

زعفران

عوامل موثر بر کیفیت زعفران

باید توجه زیادی به حفظ این محصول ارزشمند داشته باشید، به خصوص اگر تاجر هستید و می خواهید محصولی عالی صادر کنید. انتخاب روشی برای نگهداری زعفران که کیفیت آن را تضمین کند ضروری است. توجه به نکات زیر هم برای تاجران زعفران و هم برای مصرف کننده ضروری است:

1. تاثیر بسته بندی مناسب در حفاظت از زعفران

از آنجایی که رطوبت روی کیفیت زعفران تأثیر نامطلوبی دارد، بهتر است زعفران را به طور کامل در ظروف فلزی یا چوبی بسته بندی کنید. توصیه می شود برای این موضوع از ظروف پلاستیکی بی کیفیت استفاده نکنید زیرا زعفران در این ظروف خاصیت خود را از دست می دهد.

یکی از بسته بندی های مناسب دیگر برای زعفران ظروف پلی کریستالی است که جایگزین مناسبی برای ظروف پلاستیکی است و به حفظ کیفیت زعفران کمک می کند. شرکت صدف پک بهترین تولید کننده ظروف پلی کریستالی زعفران در ایران و سراسر جهان می باشد.

2. تاثیر دمای مناسب در نگهداری زعفران

ثبات رنگ و عطر این ادویه معطر در دمای پایین بهتر است. هر چه دما بیشتر باشد، این خواص را بیشتر از دست می دهد. مطالعات نشان داده است که بهترین دما برای نگهداری زعفران دمای طبیعی محیط اطراف است. اگر فکر می کنید دمای محیط اطراف گرمتر از حد معمول است (مثل آشپزخانه)، می توانید زعفران را در یخچال نیز نگهداری کنید تا کیفیت آن حفظ شود.

3. تأثیر رطوبت بر کیفیت زعفران

یکی از عواملی که در نگهداری زعفران باید به آن توجه داشت، رطوبت محیطی است که در آن نگهداری می شود، یعنی رطوبت آن کم باشد. در غیر این صورت زعفران رطوبت محیط را جذب می کند که باعث از دست دادن رنگ و بوی مطبوع آن می شود.

چگونه ماندگاری زعفران را افزایش دهیم

کیفیت زعفران مهمترین مسئله برای مصرف کنندگان است. راه های مختلفی برای حفظ کیفیت زعفران و سالم نگه داشتن آن وجود دارد. در اینجا چند روش وجود دارد:

1. قفسه

برای نگهداری زعفران در انبار در ابتدا لازم است از قفسه های فلزی یا پالت استفاده شود.

2. خشک کردن و بسته بندی زعفران

برای نگهداری و نگهداری زعفران به صورت استاندارد، ابتدا باید زعفران را به صورت سنتی چند روزی در دمای محیط اطراف یا به روش اسپانیایی قرار داد و سپس بسته بندی کرد.

روش اسپانیایی خشک کردن زعفران به خشک کردن آن با بخاری یا بخاری برقی در دمای 55 درجه سانتی گراد به مدت 55 دقیقه و سپس بسته بندی در ظروف مناسب و استاندارد اشاره دارد.

3. دمای مناسب محیط اطراف برای نگهداری زعفران

بهترین دما برای زعفران خشک و بسته بندی شده ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد است.

4. کمبود رطوبت و نور در محیطی که زعفران در آن نگهداری می شود

بهترین شرایط نگهداری زعفران، مکانی تاریک و بدون رطوبت است.

5. بررسی کیفی دوره ای زعفران

زعفران باید ماهی یک بار از نظر شرایط نگهداری و کیفیت آن بررسی شود.

6. نگهداری زعفران در منزل

برای اینکه زعفران در شرایط مناسبی بماند، بهتر است آن را کاملاً خشک و آسیاب کنید و در ظرفی که هوا جریان ندارد قرار دهید.

برای نگهداری زعفران چه روشی باید در پیش گرفت؟

توصیه ما به شما این است که نخ زعفران را خریداری کنید زیرا پودر آن به راحتی با سایر مواد مخلوط شده و با قیمت های بالا به مشتریان فروخته می شود. روش دیگر این است که رشته های زعفران را تا زمانی که به آنها نیاز دارید دست نخورده نگه دارید و درست قبل از استفاده، گیاه را آسیاب کنید تا حداکثر اثر را حفظ کنید. طعم منحصربفرد زعفران و استفاده از آن به عنوان رنگ‌دهنده طبیعی، ارزش آن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *