خواص, خواص دارویی

مصرف زعفران چه فوایدی دارد؟

زعفران ادویه ای با رایحه ای قوی و رنگی متمایز است. این ادویه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است که ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. شواهد اولیه نشان می دهد که زعفران ممکن است خلق و خو را تقویت کند، میل جنسی را افزایش دهد و با استرس اکسیداتیو مبارزه کند. مصرف زعفران عموماً برای اکثر افراد بی خطر است و افزودن آن به رژیم غذایی بسیار ساده است. در این مقاله با فواید مصرف زعفران برای سلامتی بیشتر آشنا شوید.

زعفران چیست؟

زعفران ادویه ای از گل Crocus sativus است که از نژاد زنبق است. این ادویه از کلاله و نخی در خود گل به دست می آید. زعفران به دلیل سختی برداشت بسیار گران است. کشاورزان باید نخ های ظریف هر گل را با دست برداشت کنند. سپس نخ ها را حرارت داده و خشک می کنند تا عطر و طعم زعفران ظاهر شود. این کار اضافی زعفران را به یکی از گران ترین ادویه های دنیا تبدیل می کند.

زعفران گران‌ترین ادویه جهان است و دلیل قیمت بالای آن روش برداشت پر زحمت آن است که تولید آن را پرهزینه می کند. در حالی که منشا زعفران هنوز مورد بحث است، اما به احتمال زیاد منشا آن ایران است. در ایران به دلیل خواص دارویی آن مورد احترام بود. مردم برای تقویت میل جنسی، تقویت خلق و خو و بهبود حافظه زعفران می خورند.

در ادامه فواید مصرف زعفران برای سلامتی آورده شده است.

آنتی اکسیدان قوی

زعفران دارای تنوع قابل توجهی از ترکیبات گیاهی است. اینها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. مولکول هایی که از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

آنتی اکسیدان های قابل توجه زعفران عبارتند از :

  • کروسین
  • کروستین
  • سافرانال
  • کامفرول

کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی هستند که مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب خاصیت ضد افسردگی دارند. از سلول های مغز در برابر آسیب های پیشرونده محافظت می کند. بهبود التهاب، کاهش اشتها و کمک به کاهش وزن از  دیگر خاصیت های آن است.

سافرانال به زعفران طعم و عطر خاصی می دهد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به بهبود خلق و خو، حافظه و توانایی یادگیری شما کمک کند و همچنین از سلول های مغز شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. در نهایت، کامفرول در گلبرگ های گل زعفران یافت می شود. این ترکیب با مزایای سلامتی مانند کاهش التهاب، خواص ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط است.

مزایا زعفران

 ممکن است خلق و خو را بهبود بخشد و علائم افسردگی را درمان کند

زعفران به ادویه آفتابی معروف است. این فقط به دلیل رنگ متمایز آن نیست، بلکه به این دلیل است که ممکن است به روشن شدن روحیه شما کمک کند.  در بررسی پنج مطالعه، مکمل‌های زعفران به طور قابل‌توجهی در درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط ​​مؤثرتر از دارونماها بودند.

مطالعات دیگر نشان داد که مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز به اندازه فلوکستین، ایمی پرامین و سیتالوپرام در درمان های مرسوم برای افسردگی موثر است. علاوه بر این، افراد کمتری نسبت به سایر درمان‌ها عوارض جانبی زعفران را تجربه کردند. به نظر می رسد هر دو گلبرگ زعفران و کلاله نخ مانند در برابر افسردگی خفیف تا حد متوسط ​​مؤثر هستند. در حالی که این یافته ها امیدوارکننده هستند، قبل از اینکه متخصصان بتوانند زعفران را به عنوان درمانی برای افسردگی توصیه کنند، به مطالعات انسانی طولانی تر با شرکت کنندگان بیشتر نیاز است.

خاصیت مبارزه با سرطان دارد

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان مرتبط است. در مطالعات آزمایشگاهی، زعفران و ترکیبات آن به طور انتخابی سلول‌های سرطانی روده بزرگ را از بین می‌برند یا رشد آنها را سرکوب می‌کنند، در حالی که سلول‌های سالم را بدون آسیب می‌گذارند.

این اثر برای پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، سینه، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر نیز اعمال می شود. مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان داده است که کروسین ، آنتی اکسیدان اصلی زعفران، ممکن است سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر کند. در حالی که این یافته‌های حاصل از مطالعات آزمایشگاه امیدوارکننده است، اثرات ضد سرطانی این ادویه در انسان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

میتواند علائم PMS را کاهش دهد

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم فیزیکی، عاطفی و روانی را توصیف می کند که قبل از شروع دوره قاعدگی رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که زعفران ممکن است به درمان علائم PMS کمک کند. در زنان 20 تا 45 ساله، مصرف 30 میلی‌گرم زعفران در روز در درمان علائم PMS، مانند تحریک‌پذیری، سردرد، هوس و درد مؤثرتر از دارونما بود. مطالعه دیگری نشان داد که استشمام ساده زعفران به مدت 20 دقیقه به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک می کند.

میتواند به عنوان یک کمک کننده غرایز جنسی عمل کند

آفرودیزیاک ها غذاها یا مکمل هایی هستند که به تقویت میل جنسی شما کمک می کنند. مطالعات نشان داده‌اند که زعفران ممکن است دارای خواص تقویت‌کننده جنسی باشد به‌ویژه در افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند.

به عنوان مثال، مصرف 30 میلی گرم زعفران روزانه در طی 4 هفته به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ را نسبت به دارونما در مردان مبتلا به اختلال نعوظ مرتبط با داروهای ضد افسردگی بهبود بخشید.

ع لاوه بر این، تجزیه و تحلیل شش مطالعه نشان داد که مصرف زعفران به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ، میل جنسی و رضایت کلی را بهبود می بخشد اما ویژگی های منی را بهبود نمی بخشد. در زنان با میل جنسی کم به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی، 30 میلی گرم زعفران در روز در طی 4 هفته، درد ناشی از رابطه جنسی را کاهش داد و میل جنسی و روانکاری را در مقایسه با دارونما افزایش داد.

میتواند اشتها را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند

خوردن میان وعده یک عادت رایج است که ممکن است باعث افزایش وزن شما شود. طبق تحقیقات، زعفران ممکن است با کاهش اشتها از خوردن میان وعده ها جلوگیری کند. در یک مطالعه 8 هفته‌ای، زنانی که مکمل‌های زعفران مصرف می‌کردند، به طور قابل‌توجهی احساس سیری بیشتری می‌کردند، کمتر میان وعده‌ها می‌خوردند و به‌طور قابل‌توجهی وزن کم‌تری نسبت به زنان گروه دارونما داشتند.

در یک مطالعه 8 هفته ای دیگر، مصرف مکمل عصاره زعفران به طور قابل توجهی به کاهش اشتها، شاخص توده بدنی، دور کمر و توده چربی کل کمک کرد. با این حال، دانشمندان مطمئن نیستند که مصرف زعفران چگونه اشتها را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند. یک نظریه این است که این ادویه خلق و خوی شما را بالا می برد، که به نوبه خود میل شما به میان وعده را کاهش می دهد.

سایر مزایای سلامتی مصرف زعفران

زعفران با سایر فواید سلامتی مرتبط است که هنوز به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است:

ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. مطالعات حیوانی و آرمایشگاهی نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است کلسترول خون را کاهش داده و از انسداد عروق خونی و شریان ها جلوگیری کند. ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. زعفران ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را افزایش دهد، همانطور که در مطالعات لوله آزمایش و موش‌های مبتلا به دیابت مشاهده شد.

ممکن است بینایی را در بزرگسالان مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) بهبود بخشد. به نظر می رسد زعفران بینایی را در بزرگسالان مبتلا به AMD بهبود می بخشد و از آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند، که با AMD مرتبط است. ممکن است حافظه را در بزرگسالان مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد. خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است شناخت را در بزرگسالان مبتلا به بیماری آلزایمر بهبود بخشد.

مضرات زعفران

مصرف زعفران را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

در مقادیر کم، زعفران طعم و عطر لطیفی دارد و به خوبی با غذاهای خوش طعم مانند پائلا، ریزوتو و سایر غذاهای برنجی ترکیب می شود. بهترین راه برای از بین بردن طعم منحصر به فرد زعفران، خیس کردن نخ ها در آب داغ  (جوش نباشد) است. برای دستیابی به طعم عمیق تر و غنی تر، نخ ها و مایع را به دستور غذا اضافه کنید.

زعفران به راحتی در اکثر بازارهای تخصصی موجود است و می توان آن را به صورت نخ یا پودر خریداری کرد. در صورت امکان بهتر است نخ ها را خریداری کنید، زیرا می توان از آنها به روش های مختلف استفاده کرد و احتمال تقلب در آنها کمتر است. اگرچه زعفران گران‌ترین ادویه در جهان است، اما مقدار کمی از آن بسیار مفید است. در واقع، استفاده بیش از حد زعفران می‌تواند طعم دارویی فوق‌العاده‌ای به دستور پخت شما بدهد. علاوه بر این، زعفران به صورت مکمل موجود است.

خطرات و اقدامات احتیاطی

زعفران به طور کلی بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد. در مقادیر استاندارد پخت و پز، به نظر نمی رسد زعفران اثرات نامطلوبی در انسان ایجاد کند. به عنوان یک مکمل غذایی، افراد می توانند با خیال راحت تا 1.5 گرم زعفران در روز مصرف کنند. با این حال، نشان داده شده است که تنها 30 میلی گرم زعفران در روز برای بهره مندی از مزایای سلامتی آن کافی است.

از طرف دیگر، دوزهای بالای 5 گرم مصرف زعفران یا بیشتر می تواند اثرات سمی داشته باشد. افراد باردار باید از مصرف دوزهای بالا خودداری کنند که ممکن است باعث سقط جنین شود. مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف زعفران به صورت مکمل، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. مشکل دیگر در مورد زعفران  به ویژه پودر زعفران این است که ممکن است با مواد دیگری مانند چغندر، الیاف ابریشم قرمز رنگ، زردچوبه و پاپریکا تقلبی (مخلوط) شود.

تقلب هزینه تولیدکنندگان را کاهش می دهد زیرا زعفران واقعی برای برداشت گران است. این ادویه طعم و عطر لطیفی دارد که باعث می شود آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. آن را به خوبی با غذاهای خوش طعم جفت می کند و باید در آب داغ خیس شود تا طعم عمیق تری بدهد. از طرف دیگر، می توانید زعفران را به صورت مکمل خریداری کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

سخن پایانی

در دوزهای استاندارد، مصرف زعفران به طور کلی بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد. حتما زعفران را از یک برند یا فروشگاه معتبر خریداری کنید تا محصول تقلبی نشود.

این ادویه، یک ادویه قوی و سرشار از آنتی اکسیدان است. با مزایای سلامتی مانند بهبود خلق و خو، میل جنسی و عملکرد جنسی و همچنین کاهش علائم PMS و افزایش کاهش وزن مرتبط است. ممکن است به درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط ​​کمک کند، اما قبل از ارائه توصیه های قطعی به مطالعات بیشتری نیاز است. سرشار از آنتی اکسیدان است که ممکن است به کشتن سلول های سرطانی کمک کند و در عین حال سلول های سالم را آسیب نبیند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

به نظر می رسد هم خوردن و هم بوییدن زعفران به درمان علائم PMS مانند تحریک پذیری، سردرد، هوس، درد و اضطراب کمک می کند. همچنین این ادویه میتواند هم برای مردان و هم برای زنان دارای خواص تقویت کننده جنسی باشد و به ویژه به افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند کمک می کند. نشان داده شده است که زعفران مصرف میان وعده ها را کاهش داده و اشتهای شما را کاهش می دهد. به نوبه خود، این رفتارها ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند.

زعفران با چندین مزیت بالقوه دیگر برای سلامتی مانند بهبود خطر بیماری قلبی، سطح قند خون، بینایی و حافظه مرتبط است. با این حال، مطالعات بیشتری برای نتیجه گیری قوی تر مورد نیاز است. نکته مثبت این است که به طور کلی برای اکثر مردم بی خطر است و به راحتی به رژیم غذایی شما اضافه می شود. سعی کنید زعفران را در غذاهای مورد علاقه خود بگنجانید تا از مزایای بالقوه آن برای سلامتی استفاده کنید.

برای خرید این ادویه ارزشمند و مهم کافی است به سایت آجیلنو مراجعه کرده و در زمانی کم محصولی با کیفیت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *