خواص, خواص دارویی

آلبالو خشک چه مزایایی برای سلامتی دارد؟ 9 مزیت آلبالو خشک

مزایا آلبالو خشک

آلبالو خشک طبیعتی سرد و خشک دارد، گرما و تشنگی را از بدن دفع کرده و فشار خون را درمان می کند. برای دیابت و درمان سنگ مثانه، تقویت قوای جنسی، درمان خارش پوست، درمان سوء هاضمه، کیسه صفرا، درمان نقرس، ضد کلسترول، ادم کلیه، ورم معده مفید است. با چنین محبوبیت بالایی، جای تعجب نیست که آلبالو ها هم به صورت تازه و هم خشک محبوب هستند – به نظر می رسد که مردم حتی زمانی که در فصلشان نیستند هوس آلبالو را دارند.

مزایا آلبالو خشک برای سلامتی

آلبالو یک میوه محبوب در سراسر جهان است. استعمارگران انگلیسی آن را در دهه 1600 به آمریکای شمالی آوردند و تاجران آلمانی آنها را در دهه 1800 به ژاپن وارد کردمد. امروزه بسیاری از کشورها انواع بومی خود را تولید می کنند. در این مقاله به طور مفصل به مزایا آلبالو خشک میپردازیم.

آلبالو خشک مقدار زیادی از رطوبت خود را از بین برده است. این کار پوست آنها را ضخیم می کند، از پوسیدگی محافظت می کند و طعم و مواد مغذی آنها را متمرکز می کند. وقتی آلبالو، خشک می‌شود، ماندگاری بیشتری دارد و برای پیاده‌روی‌های طولانی یا میان‌وعده‌هایی در سفر مناسب است. با این حال، آلبالو خشک چقدر برای شما مفید است؟ وقتی ارزش غذایی وزن شده در برابر کالری و قند را بررسی می کنید، می توانید آنها را سالم خطاب کنید؟

بله. مزایای مختلفی از آلبالو خشک برای سلامتی وجود دارد:

حفظ سلامت چشم

دریافت ویتامین A کافی در رژیم غذایی برای حفظ سلامت چشم ضروری است. کمبود ویتامین A با شب کوری مرتبط است، در حالی که رژیم غذایی غنی از ویتامین A از آب مروارید جلوگیری می کند.

فواید آلبالو خشک

کاهش شدت سرخک

در حالی که سرخک به طور معمول یک بیماری نادر است، موارد سرخک در سال های اخیر رو به افزایش بوده است. کودکان مبتلا به کمبود ویتامین A مستعد ابتلا به علائم شدیدتر سرخک هستند. نشان داده شده است که کودکان دچار کمبود ویتامین A در صورت ابتلا به سرخک، در صورت تجویز مکمل های ویتامین A، نتایج بهتری خواهند داشت. این شامل دوره های کوتاه تب و اسهال است.

آلبالو خشک سرشار از ویتامین های  A، B  و C و موادی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، سدیم، پتاسیم، روی و فسفر است. نوع خشک شده آلبالو برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی بسیار مفید است، از نقرس و روماتیسم جلوگیری می کند، از رسوب نمک در رگ های خونی جلوگیری می کند و به عملکرد منظم قلب کمک می کند.

قلب سالم

آلبالو خشک سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند آنتوسیانین، اسید کلروژنیک، کوئرستین و کامفرول است و یکی از میوه هایی با ظرفیت آنتی اکسیدانی بالا است. آنتوسیانین های موجود در آن از چند طریق از بدن در برابر آسیب استرس اکسیداتیو محافظت می کند:

1. مستقیماً رادیکال های آزاد را از بین می برند.

2. آنها به DNA متصل می شوند و از آسیب اکسیداتیو محافظت می کنند.

3. سیستم سم زدایی آنزیمی و آنزیم های آنتی اکسیدانی را فعال کنید.

4. آنتی اکسیدان های موجود در آلبالو از عروق خونی و سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند.

جایگزینی برای استامینوفن

آلبالو تازه و آلبالو خشک فعالیت سیکلواکسیژناز را محدود می کند. این آنزیم ها مهمترین ترکیبات در روند التهاب و درد هستند. سیکلواکسیژناز نیز توسط بسیاری از مسکن ها مهار می شود. در نتیجه، فعالیت ضد دردی آلبالو با استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن سازگار است. به همین دلیل است که این میوه خشک علائم بیماری های التهابی مانند آرتریت و نقرس را کاهش می دهد.

 رفع پوکی استخوان

آلبالو خشک منبع خوبی از بور است. بور بر فعالیت آنزیم های دخیل در متابولیسم کلسیم، منیزیم و ویتامین D که عناصر کلیدی در ساختار استخوان هستند، تأثیر می گذارد. بور، همراه با کلسیم و منیزیم موجود در آن، سلامت استخوان ها را تامین می کند.

افزایش کیفیت خواب

اگر از مشکلات بی خوابی رنج می برید و شب ها برای خواب به رختخواب می روید، آلبالو خشک را امتحان کنید. یک ساعت قبل از خواب یک مشت بخورید. ملاتونین هورمون موثری است که ساعت فیزیولوژیکی بدن را تنظیم می کند و زمان خواب و بیداری افراد را تعیین می کند. آلبالو خشک به دلیل داشتن ملاتونین و تریپتوفان (که در بدن به ملاتونین تبدیل می شود) خواب شبانه را بهبود می بخشد.

مغذی تر از آلبالو تازه است

100  گرم آلبالو خشک 350 کالری دارد در حالی که همین مقدار آلبالو تازه فقط 68 کالری دارد. در واقع آلبالوهای خشک 5 برابر بیشتر از آلبالوهای تازه کالری دارند زیرا با خشک شدن آب زیادی از دست می دهند و رطوبت آلبالو خشک یک دهم آلبالو تازه است. این امر باعث می شود که مقدار آن بیش از 1000 گرم آلبالو تازه باشد و چگالی انرژی در حالت خشک بیشتر از آلبالو تازه باشد.

مزیت آلبالو خشک برای سلامتی

ضد سرطان

فلاونوئیدها که خواص ضد سرطانی قوی دارند کوئرستین هستند. آلبالو خشک منبع بسیار خوبی از کورستین هستند. میزان کورستین موجود در آلبالو خشک بسیار بیشتر از سایر میوه ها است. اسید فنولیک به نام آمیگدالین به عنوان ویتامین B6 شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد که آمیگدالین اندازه تومورهای سرطانی را کاهش می دهد و از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند. همچنین سایر مواد موثره موجود در آلبالو درد پیشرفت سرطان را تسکین می دهد. به همین دلیل است که آلبالو یک میوه ضد سرطان قوی برای دانشمندان است.

سرشار از ویتامین

علاوه بر کالری بالای آلبالو خشک نسبت به آلبالو تازه، سایر ریزمغذی ها نیز در نوع خشک بیشتر است. به عنوان مثال، فیبر آلبالو خشک سه برابر بیشتر از آلبالو تازه است. کلسیم موجود در 100 گرم آلبالو خشک 196 گرم است. حتی بسیار بیشتر از کلسیم شیر و 5 برابر در مقایسه با نوع تازه آن است. آهن موجود در آلبالو خشک 4 برابر بیشتر از آهن موجود در نوع تازه است. البته ویتامین A موجود در آلبالو تازه بسیار بیشتر از آلبالو خشک است.

اطلاعات مواد مغذی آلبالو خشک

یک چهارم فنجان آلبالو خشک تقریباً حاوی موارد زیر است:

کالری: 120

پروتئین: 0 گرم

چربی: 0 گرم

کربوهیدرات: 26 گرم

فیبر: 3 گرم

شکر: 17 گرم

مانند اکثر میوه ها، آلبالو خشک برای کمک به شما برای رسیدن به مقادیر توصیه شده روزانه ویتامین ها و مواد معدنی مفید است. آنها منبع فراوانی از ویتامین A هستند به طور خاص، پروویتامین A، که رایج ترین نوع آن بتاکاروتن است. یک فنجان آلبالو خشک تقریباً کل ارزش روزانه پروویتامین A را به شما می دهد. آنها همچنین منبع خوبی از کلسیم و آهن هستند.

خطرات احتمالی آلبالو خشک

بزرگترین نگرانی آلبالو خشک ناشی از غلظت بالای قند، کربوهیدرات و کالری آن است. تغلیظ این مواد مغذی یک محصول جانبی طبیعی فرآیند خشک کردن است. وقتی آب را از میوه حذف می کنید، چیز دیگری را حذف نمی کنید. در عوض، بیشتر مواد مغذی را در یک بسته کوچکتر جای می دهید. در نتیجه، توصیه می‌شود اندازه هر میوه خشک را حدود ۷۵ درصد نسبت به نوع تازه آن کاهش دهید.

نگرانی در مورد دیابت

کربوهیدرات ها و قند موجود در آلبالو خشک به این معنی است که افراد مبتلا به دیابت ممکن است در هنگام گنجاندن آنها در رژیم غذایی خود مراقبت بیشتری داشته باشند. آلبالو خشک باید در برنامه غذایی شما در نظر گرفته شود و اندازه وعده ها باید کوچک باشد.

مدیریت وزن

افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند می خواهند چند نکته را در مورد آلبالو خشک در نظر داشته باشند. علیرغم فیبر موجود در آن، آلبالو سیر کننده نیستند. این بدان معنی است که پرخوری آسان است و در نتیجه کالری زیادی مصرف می شود. برخی از تولیدکنندگان نیز آلبالو های خشک خود را شیرین می کنند و میزان قند آن را تا سطوح ناسالم افزایش می دهند. در نهایت، خطرات کمی در ارتباط با آلبالو خشک وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *