خواص دارویی

قند انجیر چقدر است و انجیر خشک چه خواصی دارد؟

قند انجیر خشک

انجیر تازه میتواند به شما کمک کند تا نیاز روزانه خود به پتاسیم، منیزیم و منگنز را بهتر برآورده کنید. اگر کالری ها را با دقت بشمارید، ممکن است تعجب کنید که بدانید انجیر خشک کالری کمتری نسبت به انجیر تازه دارد. یک انجیر تازه 30 کالری و یک انجیر خشک 20 کالری دارد. اما اگر می خواهید گرسنه نمانید، بهتر است انجیر تازه را انتخاب کنید. انجیر تازه به دلیل داشتن آب، بزرگتر است، بنابراین احساس سیری بیشتری به شما می دهد. مقدار غذایی که می خورید باعث می شود احساس سیری کنید نه تعداد کالری که می خورید. بنابراین، انجیر تازه 10 کالری بیشتر از انجیر خشک دارد، اما شما باید پنج انجیر خشک بخورید تا به اندازه یک انجیر تازه غذا دریافت کنید. در ادامه به بررسی قند انجیر و سایر ویتامین ها می پردازیم.

میزان کربوهیدارت موجود در انجیر خشک

وقتی صحبت از کربوهیدرات و شکر می شود، تفاوت زیادی بین نوع خشک و یا نوع تازه وجود ندارد. اما انجیر خشک در هر دو حالت کمی پایین تر است. یک انجیر خشک 5 گرم کربوهیدرات و 4 گرم شکر دارد اما انجیر تازه 8 گرم کربوهیدرات و 7 گرم شکر دارد. انجیر خشک ممکن است کربوهیدرات و قند کمتری داشته باشد، اما از نظر شاخص گلیسمی، که کربوهیدرات ها را بر اساس نحوه تأثیرگذاری بر قند خون رتبه بندی می کند، کمی بالاتر است.

شاخص گلیسمی انجیر خشک 62 است، در حالی که شاخص گلیسمی انجیر تازه کمتر از 55 است. از آنجایی که شاخص گلیسمی نوع خشک بالاتر از نوع تازه است، ممکن است کمی بیشتر از انجیر تازه بر قند خون تأثیر بگذارد. انجیر چه تازه و چه خشک در هر وعده دارای همان مقدار فیبر است که ۱ گرم است. ویتامین یا مواد معدنی زیادی در انجیر وجود ندارد.

بنابراین از نظر افزایش قند خون، انجیر خشک می تواند بین خرما و کشمش و میوه هایی مانند هلو، آلو، زردآلو و سیب باشد. اگر بخواهیم محتوای غذایی انجیر تازه را بررسی کنیم، دارای مواد مغذی شگفت انگیزی است که به کنترل فشار خون، پیشگیری از بیماری های قلبی و سلامت استخوان ها کمک می کند. انجیر حاوی مقدار زیادی پتاسیم است، بنابراین از فشار خون بالا و کلسیم محافظت می کند. انجیر برای پیشگیری از پوکی استخوان مفید است، حاوی مس، منیزیم، روی و آهن است و میان وعده مناسبی برای افراد کم خون است.

مزایا انجیر خشک

ویتامین های موجود در انجیر

انجیر تازه یا خشک شده یک ماده مغذی است. این میوه‌های شیرین طبیعی حاوی ویتامین  C، ویتامین K، پتاسیم، فسفر، منیزیم، کلسیم و فیبر در کوئرستین، کامفرول، اپی‌کاتچین گالات و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. انجیر خشک حاوی آب کمتری است، بنابراین کالری، قند و مواد معدنی بیشتری دارد. یک فنجان تقریباً 149 گرم است. همین مقدار انجیر تازه شامل 111 کالری، 1.2 گرم پروتئین، 0.3 گرم چربی، 28.8 گرم کربوهیدرات، 24.3 گرم قند و 4.2 گرم فیبر است. آنها نسبت به انجیر خشک از نظر ویتامین و مواد معدنی فقیرتر هستند اما کالری کمتری دارند.

هنگام مقایسه خرما با انجیر، کالری و کربوهیدرات کمتری دارد. یک فنجان خرما حاوی 415 کالری و 110.2 گرم کربوهیدرات از جمله 93.1 گرم قند است که بیشتر از انجیر خشک است. این به انجیر تازه مربوط می شود و اگر انجیر تازه متوسط را با وزنی در حدود 50 گرم فرض کنیم، 1 تا 1/5 انجیر متوسط حاوی 10 تا 11 گرم کربوهیدرات است که می تواند جایگزین میوه شود.

انجیر دارای مقدار زیادی ویتامین E است و برخی از انواع آن ممکن است به عملکرد بهتر انسولین و کاهش سطح قند خون کمک کند. اگر انجیر خشک بخورید، باکتری ‌های روده شما رشد می‌ کنند، که چربی ‌های سالمی را می ‌سازد که به کنترل اشتهای شما کمک می‌ کند و مقابله با دیابت را آسان ‌تر می‌کند. اگرچه یک انجیر سطوح قابل توجهی از ویتامین یا مواد معدنی را تامین نمی کند، اما مقادیر کمی از چندین ماده مغذی مهم از جمله ویتامین  K، تیامین، ویتامین  B6، پتاسیم، منگنز و منیزیم را فراهم می کند. یک انجیر ریز خام (40 گرم) حاوی 30 کالری است که تقریباً 93 درصد آن از کربوهیدرات ها، 4 درصد از پروتئین و 4 درصد از چربی حاصل می شود.

میزان قند انجیر خشک

بسته به نوع انجیر تازه و خشک، 19 تا 26 گرم شکر در هر وعده انجیر خشک وجود دارد. این قند از طبیعت می آید، به این معنی که شکر افزوده نیست. همانطور که قبلاً گفتیم، اگرچه شکر، قندی که از طبیعت می آید، چندین ماده مفید دیگر نیز دارد. به عنوان مثال، هر وعده انجیر خشک نیز 4 گرم فیبر دارد. با توجه به اینکه هر وعده غذایی باید دارای چربی، فیبر و پروتئین باشد، می‌توانیم انجیر خشک خوشمزه خود را با یک منبع پروتئین و/یا چربی را جفت کنیم تا یک غذای کاملا متعادل و سازگار با قند خون ایجاد کنیم.

تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم آجیل و میوه های خشک به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک می کند و سطح قند خون را کنترل میکند. انجیر خشک روی ماست یونانی ساده: انجیر خشک بهترین راه برای شیرین کردن طبیعی ماست ساده برای یک صبحانه عالی یا یک میان وعده انرژی زا است.

افراد مبتلا به دیابت اغلب می گویند که انجیر بهترین میوه یا انتخاب برتر بوده زیرا شاخص گلیسمی آن پایین تا متوسط است. این بدان معنی است که آنها نباید قند خون شما را به سرعت غذاهای با شاخص گلیسمی بالا افزایش دهند. هنگامی که آنها را با چربی، فیبر و پروتئین ترکیب می کنید، همانطور که پیش تر در مورد آن صحبت کردیم، می توانید مطمئن باشید که یک خوراکی خوشمزه می خورید که قند خون شما را بالا نمی برد و برای افراد مبتلا به دیابت عالی است. خوردن این میوه ها همچنین به بدن شما کمک می کند تا گلیکوژن بیشتری بسازد، که به بهبود عضلات بعد از تمرین کمک می کند. حتی اگر انجیر خشک قند زیادی دارد، ممکن است به افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

انجیر خشک

مقایسه قند انجیر خشک و خرما

انجیر خشک و خرما به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین نیازی به قند اضافی نیست. قند طبیعی موجود در انجیر خشک بیشتر است زیرا آب زیادی ندارد. این قند مانند سایر میوه های کامل دارای مواد مغذی است. به خصوص خرما و انجیر مقدار کمی فیبر دارند که برای شما مفید است. آنها همچنین دارای مواد شیمیایی گیاهی به نام پلی فنول هستند که در حال بررسی هستند تا ببینند آیا می توانند به دفاع آنتی اکسیدانی بدن کمک کنند یا خیر. از شیرینی طبیعی آنها برای جایگزینی قندها بدون تغذیه اما کالری زیاد استفاده کنید.

از خرما یا انجیر به جای عسل یا شکر در اسموتی ها یا روی غلات سرد یا گرم استفاده کنید. یا در هنگام تهیه کلوچه یا کیک مقداری به آن اضافه کنید و از شکر کمتری نسبت به دستور غذا استفاده کنید. برای تهیه یک پیش غذا یا غذای مهمانی سالم، آجیلی را داخل خرما قرار دهید. یا اگر می‌خواهید دسرهای غنی‌ تر بخورید، می ‌توانید از سنت مدیترانه‌ ای پیروی کنید که انجیر ساده و خرما را با قهوه یا چای به عنوان دسر سرو می ‌کنند.

از شیرینی آنها لذت ببرید و قند خود را با کمتر از 150 کالری با دو یا سه خرمای بزرگ یا چند انجیر تامین کنید. اگر انجیر خشک را به مقدار کم بخورید، ممکن است به کاهش وزن کمک کند. فیبر انجیر باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید. وقتی این کار را انجام می دهید کمتر غذا می خورید. رژیم های غذایی با فیبر بالا نه تنها به کاهش وزن کمک می کنند، بلکه از بیمار شدن قلب شما نیز جلوگیری می کنند.

انجیر خشک برای بیماران قندی

انجیر نوعی گیاه از خانواده فیکوس بوده و یک راه عالی برای کمک به بهبود افرادی است که قند دارند. به آنها Ficus carica نیز می گویند که نام علمی آنهاست. مقدار مواد مغذی موجود در انجیر خشک با تعداد مواد مغذی موجود در انجیر تازه بسیار متفاوت است. زمانی که انجیر به درستی خورده شود، تنها می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند. انجیر منبع خوبی از منیزیم، سلنیوم و مس است و همچنین کربوهیدرات و فیبر زیادی دارد. علاوه بر این، منیزیم زیادی در آنها وجود دارد.

بنابراین، یک وعده غذایی برای یک دیابتی باید نوعی شراب قرمز در آن باشد. از نظر گیاه شناسی، انجیر یک میوه نیست. در عوض، گل آذین است. این بدان معنی است که زمانی که چندین جوانه گل و اندام های جنسی گیاه به هم می رسند و یک ساختار را می سازند توسط گیاه ساخته می شود. یک گل گیاهی یک تخمک می سازد که سپس به میوه واقعی گیاه تبدیل می شود. انجیر یک غذای عالی است که می تواند به شما کمک کند تا به هدف خود برای کنترل سطح قند خون خود برسید و همچنین می تواند به شما کمک کند تا پس از رسیدن به آنها به اهداف خود ادامه دهید. خوردن انجیر می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند زیرا هم فیبر طبیعی و هم قند بالایی دارد.

انجیر خشک برای بیماران دیابتی

انجیر خشک یک منبع غذایی کامل

انجیر به طور طبیعی شیرین و سرشار از بسیاری از مواد مغذی مهم است. انجیرهایی که پخته شده و سپس به عنوان شیرین کننده مورد استفاده قرار می گیرند، از قدیم به این روش انجام می شده است و امروزه نیز در برخی از آشپزی ها این کار انجام می شود. انجیر را می توان در غذاهای شیرین و خوش طعم مانند دسر، مربا و ژله استفاده کرد. می توانید از انجیر خشک هم استفاده کنید. انجیر به طور طبیعی شیرین است و همچنین حاوی مقدار زیادی فیبر و آنتی اکسیدان است. اگر مقدار آن کنترل شود، می توان از آنها در برنامه های غذایی مختلف استفاده کرد. انجیر به دلیل سطوح بالای فیبر، منیزیم و پتاسیم یک انتخاب غذایی عالی است.

تعداد کربوهیدرات ها و شکر در یک انجیر با توجه به اینکه آیا آن را خشک کرده یا خام خورده اند، می تواند از 5 تا 12 گرم متغیر باشد. در یک انجیر کوچک خام 6.5 گرم قند، 1.2 گرم فیبر و 7.7 گرم کربوهیدرات وجود دارد. یک انجیر خشک که 8.4 گرم وزن دارد، 5.4 گرم کربوهیدرات، 0.8 گرم فیبر و 4 گرم شکر دارد.

شاخص گلیسمی انجیر 61 است که آن را به غذایی تبدیل می کند که در مقیاس گلیسمی بالا در نظر گرفته می شود. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، غذاهایی هستند که باعث افزایش شدید و سریع سطح قند خون می شوند. هر انجیر فقط 0.3 گرم پروتئین دارد، بنابراین منبع خوبی از پروتئین نیست. معمولاً مقدار نسبتاً کمی انجیر در یک زمان خورده می شود.

نتیجه گیری

اجزای تشکیل دهنده انجیر همچنین به کاهش میزان گلوکز در خون کمک می کند که یکی دیگر از مزایای سلامتی خوردن انجیر است. از قدیم معلوم بود که انجیر خشک و رسیده دارای مقدار زیادی ویتامین K است به بیماران مبتلا به بیماری قلبی گفته می شود که مقدار مناسبی ویتامین K را در بدن خود نگه دارند، اما نه بیش از حد، زیرا این به رقیق شدن خون کمک می کند. ویتامین K ویتامینی است که با چربی کار می کند. از سوی دیگر، خوردن انجیر در حین مصرف داروهایی مانند وارفارین و داروهایی که حاوی مقدار زیادی ویتامین K هستند می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

اگر می ‌خواهید وزن کم کنید اما می ‌خواهید در تمام طول روز میان‌وعده بخورید، ممکن است بخواهید مقداری میوه خشک در دسترس داشته باشید. انجیر خشک همیشه شیرین بوده است. آنها جایگزین سالمی برای تنقلات فرآوری شده مانند شکلات شیری یا کوکی ها هستند زیرا هیچ قند اضافه ای ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *