خواص, آجیل و خشکبار, خواص دارویی

فواید مصرف چلغوز چیست؟ خرید چلغوز با کیفیت

فواید چلغوز

فواید مصرف چلغوز شامل کاهش خطر بیماری قلبی، کمک به مدیریت دیابت، کاهش قابل توجه خطر سرطان، افزایش سلامت مغز، بهبود استحکام استخوان‌ها، حفظ سلامت چشم ها، کاهش التهاب و علائم پیری، بهبود سطح انرژی است. سیستم ایمنی قوی را تقویت می کند، کاهش وزن را افزایش می دهد، سلامت مو و پوست را بهبود می بخشد، علائم PMS را کاهش می دهد و به هضم سالم کمک می کند. چلغوز تقریباً هر وعده غذایی را به طرز خوشمزه ای تکمیل می کند! از طیف وسیعی از غذاهای لذیذ ماکارونی گرفته تا سالادهای سالم و خوش طعم، اسپست پستو گرفته تا غذاهای برنج و سبزیجات. در این مقاله به فواید سلامتی خوردن آجیل چلغوز خواهیم پرداخت.

خواص مصرف چلغوز

چلغوز نه تنها دارای طعم و بافت غنی است، بلکه یک منبع غذایی سرشار از فواید سلامتی است. چلغوز نام انگلیسی آجیلی است که در اردو به چیلگوزا معروف است. با این حال، آنها در غذاهای سنتی بی شماری در سراسر جهان استفاده می شوند.

بسیار جالب است که چنین آجیل غنی، از نظر بافت و طعم ، از درختان کاج تهیه می شود. همچنین جالب است بدانید که حتی با وجود اینکه آجیل چلغوز آزادانه در طبیعت رشد می کند، تنها 20 گونه از کاج، آجیل‌هایی تولید می کنند که برای برداشت به اندازه کافی بزرگ هستند. با این وجود، بیایید به فواید مصرف چلغوز، آجیلی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، عمیق تر بپردازیم!

مزایا چلغوز

1. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می دهد

آجیل چلغوز حاوی اسید پینولنیک است که به حمایت از کلسترول سالم از جمله کاهش سطح کلسترول بد خون کمک می کند. چلغوز حاوی سطوح بالایی از چربی های تک اشباع، منیزیم و ویتامین E است که به کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کمک می کند.

بیماری قلبی به یک اپیدمی جهانی و رو به رشد تبدیل شده است. در کشورهای توسعه یافته، بیماری قلبی همچنان بزرگترین عامل مرگ و میر و بزرگترین علت بار بیماری در کشورهای در حال توسعه است. در سال 2001، 7.3 میلیون مورد مرگ ناشی از بیماری قلبی گزارش شد.

امروزه، افراد بیشتری انتخاب های سالم تری را برای کاهش و حتی پیشگیری از بیماری های قلبی و همچنین اجتناب از قرار گرفتن در آمار مرگ و میر انتخاب می کنند! و فواید مصرف چلغوز، باعث شده است که این آجیل درست در بالای لیست گزینه های سالم قرار دارد!!

2. به مدیریت دیابت کمک می کند

تحقیقات ثابت کرده است که کنترل دیابت نوع 2 و پیشگیری از عوارض از جمله  فواید مصرف چلغوز است و به بدن کمک شایانی می کند. علاوه بر این، مشکلات بینایی و سکته مغزی عوارض مرتبطی هستند که افراد مبتلا به دیابت از آن رنج می‌برند، اما با مصرف آجیل کاج با موفقیت قابل کنترل هستند.

نشان داده شده است که مصرف مقدار کافی آجیل کاج در روز باعث بهبود کنترل گلوکز و کاهش سطح کلسترول بد می شود. علاوه بر این، آجیل چلغوز و سایر آجیل های درختی هم برای کنترل گلوکز و هم چربی خون مفید هستند. افزایش مصرف روغن های گیاهی و پروتئین در دیابت نوع 2 نیز یکی دیگر از فواید مصرف چلغوز در مدیریت علائم دیابت بدون افزایش وزن است.

3. خطر سرطان به طور قابل توجهی کاهش می یابد

از آنجایی که آجیل چلغوز حاوی سطح قابل توجهی منیزیم است، یک ماده معدنی که خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش می دهد.

مطالعات مختلف انجام شده یکی از فواید مصرف چلغوز را کاهش خطر سرطان نام برده است. یک مطالعه خاص نشان داد که کاهش منیزیم سرم به میزان 100 میلی گرم در روز منجر به افزایش 24 درصدی خطر سرطان پانکراس می شود. بنابراین، سطح منیزیم خون باید برای کاهش خطر سرطان افزایش یابد.

4. افزایش سلامت مغز

انتخاب شیوه زندگی هوشمندانه بهترین راه برای تقویت سلامت مغز است. پرهیز از نیکوتین و الکل و پیروی از یک رژیم غذایی سالم که شامل آجیل چلغوز است، می تواند از پیری یا زوال مغز جلوگیری کند.

آهن، ماده معدنی موجود در آجیل چلغوز، برای سلامت مغز ضروری است زیرا اکسیژن را به خون ذخیره و منتقل می کند. مطمئناً دلیلی عالی برای افزودن فوراً بیشتر آجیل چلغوز در رژیم غذایی خود است.

دریافت رژیم غذایی منیزیم، که در آجیل چلغوز نیز رایج است، به عنوان بخشی از تحقیقات انجام شده برای کمک به بهبود نوجوانان مبتلا به افسردگی و اختلالات اضطرابی نشان داده شد.

5. استحکام استخوان را بهبود می بخشد

با این حال، ثابت شده است که آجیل چلغوز بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم است. چلغوز همچنین منبع غنی ویتامین K است که برای تقویت استخوان ها لازم است.

ویتامین K برای تنظیم محل استفاده از رسوبات کلسیم در بدن شما ضروری است و بنابراین تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می دهد و میزان شکستگی را کاهش می دهد.

کمبود ویتامین K با مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول مرتبط است. آجیل کاج با پتانسیل کاهش کلسترول مرتبط است.

بنابراین، مصرف چلغوز به صورت روزانه ممکن است لزوم تجویز داروهای کاهنده کلسترول را نفی کند و دریافت روزانه مورد نیاز ویتامین K را برای شما فراهم کند.

6. چشم ها را سالم نگه می دارد

از جمله فواید مصرف چلغوز میتوان  به بهبود بینایی اشاره کرد. محافظت از چشم در برابر دژنراسیون ماکولا و گلوکوم به عنوان یک مزیت مستقیم مصرف آجیل چلغوز است.

این آجیل خوشمزه شامل کاروتنوئیدها، لوتئین و زآگزانتین، به طور خاص، رنگدانه های گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی باورنکردنی است که به بهبود بینایی کمک می کند.

بدن شما قادر به استفاده از حدود 600 کاروتنوئید است. با این حال، لوتئین و زآگزانتین تنها دو کاروتنوئیدی هستند که به چشم منتقل می شوند.

این کاروتنوئیدهای غذایی از میلیون‌ها سلول گیرنده نوری موجود در ناحیه کوچکی از شبکیه مرکزی محافظت می‌کنند که اشعه‌های مضر UV را فیلتر کرده و برای دید حاد با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند.

این آجیل پر فایده شامل کاروتنوئیدها، لوتئین و زآگزانتین، به طور خاص، رنگدانه های گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی باورنکردنی است که به بهبود بینایی کمک می کند.

چلغوز چیست

7. التهاب و علائم پیری را کاهش می دهد

التهاب مستقیماً با پیری مرتبط است و دانشمندان به درستی آن را “التهاب” می نامند که به پیامدهای نامطلوب سلامتی کمک می کند.

آجیل چلغوز حاوی پلی فنول ها است که مواد شیمیایی گیاهی قدرتمندی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان مستقیم و غیرمستقیم عمل می کنند.

این ترکیب فیتوشیمیایی قوی آجیل چلغوز همراه با خواص ضدالتهابی آن التهاب را در بدن دفع می کند و بنابراین علائم پیری را به ویژه کاهش می دهد.

مطالعات علمی ثابت کرده است که مصرف آجیل درختی، از جمله چلغوز، در نتیجه کیفیت سلامت و زندگی شما را بهبود می بخشد و قطعا باید بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای هر کسی، به خصوص افراد مسن باشد!

8. سطوح انرژی را بهبود می بخشد

آجیل چلغوز حاوی سطوح بالایی از منیزیم است که به افزایش جذب اکسیژن و سوزاندن کالری بیشتر و در نتیجه افزایش سطح انرژی معروف است.

مردم نقش مهم منیزیم را دست کم می گیرند زیرا اکسیژن را در سراسر سلول های بدن انسان منتقل می کند. علاوه بر این، آدنوزین تری فسفات (ATP) منبع تولید تمام انرژی در بدن است. اکسیژن رسانی و تولید انرژی بدون حضور منیزیم امکان پذیر نیست.

اگر احساس ناتوانی می کنید و از خستگی شدید رنج می برید، احتمالاً چیزی که تجربه می کنید مربوط به سطوح پایین منیزیم است و چه راه بهتری برای افزایش انرژی خود با افزودن مقداری دانه کاج به یک رژیم غذایی سالم انرژی زا وجود دارد!

9. سیستم ایمنی قوی را تقویت می کند

روی یک ماده معدنی قابل توجه است که در آجیل کاج یافت می شود و مسئول بسیاری از فرآیندهای مهم در بدن از جمله عملکرد سیستم ایمنی است.

از آنجایی که بدن انسان قادر به ذخیره این ماده مغذی ضروری نیست، بنابراین یک منبع مداوم روی از طریق رژیم غذایی مورد نیاز است و با این حال، یک دلیل عالی دیگر برای … شما حدس زدید … آجیل کاج را به رژیم غذایی خود اضافه کنید!

10. کاهش وزن

پینولنیک اسید، یک چربی طبیعی که در آجیل چلغوز یافت می شود، کوله سیستوکینین (CCK) و پپتید شبه گلوکاگون (GLP-1) را تامین می کند، که هورمون هایی هستند که به مغز هشدار می دهند که معده پر است.

یک مطالعه نشان داد که زنانی که اسید پینولنیک مصرف می‌کنند اشتها کاهش می‌یابد و مصرف غذا تا 36 درصد کاهش می‌یابد. بنابراین، با افزودن آجیل چلغوز به رژیم غذایی خود، به راحتی می توان به نتایج کاهش وزن دست یافت

با مصرف چلغوز مدت طولانی تری احساس سیری خواهید کرد و این جزو فواید مصرف چلغوز است. بدین صورت از خوردن میان وعده های غیر ضروری در غذاهای ناسالم فرآوری شده ناسالم جلوگیری کنید.

11. به سلامت مو و پوست کمک می کند

پروتئین در آجیل چلغوز غلیظ است و باعث تقویت موهای سالم و قوی می شود، شکستگی را کاهش می دهد و موها را درخشان می کند و همچنین ویتامین E را که برای تقویت رشد مو و حفظ سلامت پوست سر مشهور است.

آجیل چلغوز منبعی غنی از ویتامین E است، بنابراین حتما باید این آجیل را به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم و رژیم مو اضافه کنید، به خصوص اگر دچار ریزش و نازک شدن مو هستید.

ویتامین E و آنتی اکسیدان های موجود در آجیل کاج نیز به کاهش و مبارزه با علائم پیری کمک می کند. استفاده از روغن دانه کاج به صورت موضعی پوست را تغذیه می کند و در برابر بسیاری از بیماری های رایج پوستی محافظت می کند.

12. علائم PMS را کاهش دهید

کاهش سطح منیزیم اغلب منجر به علائم غیرقابل تحمل PMS در زنان می شود. محققانی که بخشی از یک مطالعه دوسوکور کنترل شده با دارونما را تشکیل می دهند دریافتند که مصرف منیزیم و ویتامین B6 به طور قابل توجهی شدت علائم PMS را کاهش می دهد.

ویتامین‌های منیزیم و ویتامین B6 در چلغوز یافت می‌شوند، اگر زنی هستید که علائم PMS را تجربه می‌کنید که مانع از انجام منظم روزتان می‌شود، اضافه کردن آن‌ها به رژیم غذایی‌تان تا حد زیادی از ناراحتی‌تان کم می‌کند. آیا احساس می کنید که علائم PMS قوی هستند؟ یکی از فواید مصرف چلغوز کاهش علائم افسردگی قبل از پریودی است.

13. به ارتقاء هضم سالم کمک می کند

فسفر در آجیل چلغوز به وفور یافت می شود و بعد از کلسیم، یک ماده مغذی ضروری در بدن است. فسفر علاوه بر تشکیل استخوان و دندان های سالم برای هضم غذا ضروری است.

فسفر با خنثی کردن اسیدها PH ثابتی را در بدن حفظ می کند. علاوه بر این، فسفر یک الکترولیت است که یبوست، اسهال و نفخ را کاهش می دهد.

نتیجه

چلغوز ثابت می کند که منبع غذایی کاملاً قدرتمند و مغذی است که می تواند فواید بی شماری برای سلامتی ارائه دهد.

شما می توانید یک وعده غذایی لذت بخش با چلغوز ایجاد کنید یا این آجیل های سالم را همان طور که هستند میل کنید، آنها را به سالاد خود اضافه کنید. نیازی به گفتن نیست، شما به طور قابل توجهی از این آجیل چلغوز پر فایده بهره خواهید برد. با خرید آنلاین انواع چلغوز از سایت آجیلنو میتوانید روی سلامتی خودتان سرمایه گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *