خواص دارویی

فواید روغن سیاه دانه

مزایا روغن سیاه دانه

سیاه دانه به نام های زیره سیاه و دانه پیاز سیاه نیز شناخته می شود. سیاه دانه گیاهی کوچک با گل های بنفش کم رنگ، آبی یا سفید است که در اروپای شرقی، آسیای غربی و خاورمیانه می روید. روغن سیاه دانه خواص بسیاری دارد که در این مقاله به بررسی این خواص می پردازیم.

روغن سیاه دانه چیست

این روغن حاوی تیموکینون است که یک ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده که ممکن است خواص کاهش دهنده تومور نیز داشته باشد. افراد می توانند روغن سیاه دانه را به صورت کپسول مصرف کنند یا آن را به صورت موضعی برای پوست استفاده کنند. همچنین می توان آن را به روغن های ماساژ، شامپوها، محصولات مراقبت از پوست خانگی و عطرها اضافه کرد. روغن سیاه دانه مانند روغن دانه آفتابگردان با کیفیت بالا همچنین برای استفاده در آشپزی، پخت و پز و نوشیدنی مناسب است.

فواید روغن سیاه دانه

دانشمندان با طیف وسیعی از تخصص ها در مورد فواید احتمالی روغن سیاه دانه تحقیق کرده اند.

فواید روغن سیاه دانه برای کاهش وزن

بررسی مطالعات نشان داده است که مکمل سیاه دانه ممکن است به کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و کاهش دور کمر افراد کمک کند. شرکت کنندگان در مطالعه هیچ عارضه جانبی شدیدی را از مصرف این مکمل گزارش نکردند. مطالعه‌ای در سال 2021 بر روی موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده‌اند، نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه ممکن است بتواند به کاهش وزن بدن و مقاومت به انسولین کمک کند.

فواید روغن سیاه دانه بر سلامت مو

به لطف خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، این روغن اغلب به محصولات مراقبت از مو، از جمله ماسک ها و شامپوهای مو اضافه می شود. اگرچه بسیاری از این محصولات ادعا می کنند که درخشندگی، استحکام، حجم و بافت مو را بهبود می بخشند، تحقیقات بسیار کمی در مورد فواید روغن سیاه دانه برای سلامت مو وجود دارد. با این حال، یک مطالعه بسیار کوچک در سال 2014 نشان داد که مخلوط کردن روغن نارگیل با روغن سیاه دانه باعث افزایش رشد مو می شود، زمانی که افراد آن را سه بار در روز روی پوست سر خود قرار می دهند.

به طور مشابه، مطالعه ای روی 90 نفر نشان داد که روغن مو حاوی ترکیبی از روغن سیاه دانه و سایر مواد گیاهی به طور قابل توجهی ریزش مو را پس از 90 روز کاهش می دهد. توجه به این نکته مهم است که این درمان‌ ها روغن سیاه‌ دانه را با سایر مواد ترکیب می‌ کردند. بنابراین نمی‌توانیم با اطمینان بدانیم که آیا روغن سیاه‌دانه باعث بهبود در این موارد شده است یا خیر.

بنابراین، علی‌رغم این نتایج امیدوارکننده، مطالعات وسیع‌تری با کیفیت بالا برای بررسی اینکه چگونه می‌ تواند بر سلامت مو تأثیر بگذارد در صورت استفاده به تنهایی ضروری است. روغن سیاه دانه ممکن است با کمک به رفع علائم بیماری های پوستی مانند اگزما، آکنه یا پسوریازیس، منبع قابل اعتمادی باشد. این روغن همچنین می تواند موها را آبرسانی کند، پوست را نرم کند. به عنوان یک مرطوب کننده عمل کند، اگرچه شواهد علمی برای تایید این فواید وجود ندارد.

التیام زخم

روغن سیاه دانه ممکن است بتواند روند بهبود زخم را تسریع کند. علم دقیق نحوه عملکرد این روش مشخص نیست. اما محققان منبع معتبری را تئوری می کنند که ممکن است به خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی تیموکینون نیز مرتبط باشد. علاوه بر این، کلاژن سازی را نیز افزایش می دهد. این، همراه با فواید آرایشی، می تواند به بهبود زخم کمک کند.

جلوگیری از سرطان

منبع معتبر تحقیقات نشان داده است که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه می تواند بر مرگ برنامه ریزی شده سلولی در انواع مختلفی از سلول های سرطانی تأثیر بگذارد. اینها شامل سرطان مغز، لوسمی و سلول های سرطان سینه است. با این حال، بسیاری از تحقیقات در مورد اثرات روغن سیاه دانه بر سرطان از سلول ها به جای انسان زنده استفاده می کنند، بنابراین محققان هنوز نمی دانند که این روغن چقدر ممکن است برای درمان سرطان در افراد موثر باشد.

عملکرد کبد و کلیه

تحقیقات همچنین نشان داده است که خواص آنتی اکسیدانی روغن سیاه دانه می تواند اثر محافظتی بر روی کبد و کلیه ها داشته باشد. مکانیسم های متعددی وجود دارد که با آن کار می کند. در یکی از فرآیندهای کلیدی، به نظر می رسد تیموکینون سطح استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد، که عدم تعادل رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن است.

استرس اکسیداتیو با انواع مشکلات کبدی مانند بیماری کبد الکلی، سیروز، آسیب کبدی ناشی از تیلنول، هپاتیت و غیره مرتبط است. همچنین با مشکلات کلیوی مانند بیماری مزمن کلیوی و سمیت کلیه مرتبط است. یک مطالعه سال 2019 همچنین نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است در کاهش اندازه سنگ کلیه و از بین بردن سنگ کلیه از بدن مفید باشد.

روغن سیاه دانه

مشکلات گوارشی

خواص ضد التهابی روغن سیاه دانه همچنین ممکن است به کاهش علائمی مانند سوء هاضمه، حالت تهوع، اتساع شکم، نفخ، استفراغ، اسهال یا یبوست کمک کند. برخی مطالعات بالینی نشان داده اند که این روغن حتی ممکن است اثر پیشگیرانه ای بر کولیت، پانکراتیت و سایر اختلالات گوارشی داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین فواید دقیق این روغن در این زمینه ضروری است.

فشار خون

یک متاآنالیز در سال 2016 نشان داده است که روغن سیاه دانه می تواند به کاهش فشار خون (فشار خون بالا) کمک کند. در این تجزیه و تحلیل از 10 کارآزمایی تصادفی کنترل شده، تجویز مکمل کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در بین شرکت کنندگان نشان داد.

از سوی دیگر، یک منبع معتبر کارآزمایی بالینی با تمرکز بر افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که کاهش فشار خون در میان شرکت‌کنندگانی که مکمل را دریافت کرده بودند در مقایسه با گروه دارونما معنی‌دار نبود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در برخی موارد ممکن است در نتیجه استفاده از روغن سیاه دانه با منبع معتبر، فشار خون پایین را تجربه کنید. قبل از استفاده از آن برای کاهش فشار خون خود با پزشک صحبت کنید.

دیابت

روغن سیاه دانه ممکن است خواص ضد دیابتی داشته باشد و سطح قند خون را بهبود بخشد. بررسی سال 2019 منبع معتبر مطالعات نشان می دهد که این روغن ممکن است به کاهش گلوکز خون، هموگلوبین و مقاومت به انسولین فرد کمک کند. این تحقیق نشان می دهد که می توان از آن به عنوان درمانی برای دیابت نوع 2 در کنار درمان های معمولی استفاده کرد.

ناباروری

یک کارآزمایی بالینی در سال 2014 در مردان دارای اسپرم غیرطبیعی و ناباروری نشان داد که روغن سیاه دانه ممکن است حرکت اسپرم را بهبود بخشد. همچنین تعداد اسپرم و حجم منی را افزایش دهد. یافته‌ های یک مطالعه جدیدتر در سال 2018 بر روی موش‌های نر تایید می‌ کند که عنصر کلیدی تیموکینون می ‌تواند به افزایش کیفیت، تحرک، زنده ماندن و تعداد سلول‌ های اسپرم کمک کند.

درمان پسوریازیس

جالب توجه است، برخی از مطالعات نشان داده اند که روغن سیاه دانه می تواند به درمان پسوریازیس، یک بیماری التهابی مزمن که با لکه های قرمز پوسته پوسته روی پوست مشخص می شود، کمک کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که استفاده از این روغن روی پوست باعث کاهش التهاب و کاهش علائم پسوریازیس در موش‌ها می‌شود. در حال حاضر تحقیقات زیادی در مورد اثرات روغن سیاه دانه بر پسوریازیس در افراد در دسترس نیست.

با این حال، یک مطالعه کوچک روی 12 نفر، اثرات یک کرم گیاهی حاوی روغن سیاه دانه را به همراه سایر مواد مانند روغن زیتون، روغن درخت چای، کره کاکائو و ویتامین‌های A و B12 ارزیابی کرد. آنها دریافتند که 83 درصد از شرکت کنندگان حداقل 75 درصد کاهش شدت پسوریازیس خود را پس از استفاده روزانه از کرم گیاهی به مدت 12 هفته روی ناحیه آسیب دیده تجربه کردند.

توجه به این نکته مهم است که در این مطالعه از روغن سیاه دانه به همراه مواد دیگر استفاده شده است. بنابراین هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا این روغن پشت اثرات مفید آن بوده است وجود ندارد. تحقیقات بیشتری برای بررسی چگونگی تأثیر روغن سیاه دانه بر پسوریازیس در افراد مورد نیاز است.

عوارض و خطرات روغن سیاه دانه

اگرچه به نظر می رسد روغن سیاه دانه فواید خاصی برای سلامتی دارد، اما این مکمل جایگزین دارو نمی شود. افرادی که دارو مصرف می کنند باید قبل از استفاده از مکمل های گیاهی مانند روغن سیاه دانه با پزشک مشورت کنند. پزشک می تواند در مورد تداخلات احتمالی با دارو توصیه کند و همچنین در مورد مزایای بالقوه و عوارض جانبی مکمل صحبت کند. قبل از قطع هر گونه داروی تجویز شده، مشورت با پزشک ضروری است.

مانند هر مکمل دیگری، افراد باردار یا شیرده باید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنند تا ببینند آیا این روغن برای آنها مناسب است یا خیر. عوارض جانبی جدی آن خیلی کم است. مصرف آن به عنوان یک مکمل خوراکی ممکن است باعث موارد زیر شود:

  • حالت تهوع
  • نفخ
  • احساس سوزش
  • سوء هاضم
  • قند خون پایین

استفاده موضعی، روغن سیاه دانه می تواند باعث ایجاد بثورات آلرژیک شدید در برخی افراد شود. بنابراین، بسیار مهم است که ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک از پوست آزمایش کنید تا مطمئن شوید که واکنشی ایجاد نمی کند. مردم همچنین باید مراقب باشند که روغن را از چشم ها، سوراخ های بینی و سایر قسمت های حساس بدن دور نگه دارند.

علاوه بر این، تیموکینون ممکن است آنزیم‌های خاصی را که متابولیسم دارو هستند مهار کند، به این معنی که فرد باید از مصرف روغن در حین مصرف دارویی که ممکن است در نتیجه تأثیرگذار باشد، اجتناب کند.

عوارض روغن سیاه دانه

مقدار مصرف مناسب روغن سیاه دانه

دوز مصرفی که یک فرد باید استفاده کند ممکن است به نوع التهاب، وضعیت یا مشکلی که می ‌خواهد آن را کاهش دهد بستگی دارد. فرد باید با پزشک صحبت کند تا مطمئن شود که استفاده از روغن سیاه دانه برای او بی خطر است و دوز مناسب را تعیین کند. با این حال، یک مطالعه در سال 2021 در مورد سطوح ایمن جزء تیموکینون را نشان می دهد. بزرگسالان باید مصرف روزانه را به 900 میلی گرم (میلی گرم) روغن یا 48.6 میلی گرم تیموکینون محدود کنند تا خطر عوارض جانبی کاهش یابد.

نتیجه گیری

هزاران سال است که مردم از روغن سیاه دانه برای فواید درمانی آن استفاده می کنند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ممکن است سلامت و زیبایی داشته باشد. استرس اکسیداتیو با انواع مشکلات کبدی مانند بیماری کبد الکلی، سیروز، آسیب کبدی ناشی از تیلنول، هپاتیت و غیره مرتبط است. همچنین با مشکلات کلیوی مانند بیماری مزمن کلیوی و سمیت کلیه مرتبط است. یک مطالعه سال 2019 همچنین نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است در کاهش اندازه سنگ کلیه و از بین بردن سنگ کلیه از بدن مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *