خواص دارویی

آلو خشک چیست و چه فوایدی دارد؟

آلو خشک چه فوایدی دارد

دلایلی که چرا باید از امروز شروع به خوردن آلو خشک کنیم، صرفاً به فوایدی که برای سلامتی دارد مربوط می شود. ارزش غذایی که ما مصرف می کنیم تأثیر بسیار بیشتری بر سلامت ما نسبت به هر مکملی به شکل قرص، پودر یا کپسول دارد. در اینجا 14 دلیل وجود دارد که چرا باید آلو خشک را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

آلو خشک چیست؟

آلو خشک یک خوراکی جویدنی و شیرین است که برای نگهداری آن با روش‌های مختلف خشک کردن میوه، کم آب شده است. آنها می توانند حدود شش ماه در انباری شما باقی بمانند و در هر وعده غذایی تنوع زیادی را به شما ارائه دهند. به علاوه، آنها نیروگاه های مغذی بسیار قوی هستند. آلو خشک فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از سلامت دستگاه گوارش گرفته تا حفظ استخوان، تعدیل پاسخ ایمنی، دیابت و تصلب شرایین و سیری… در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد این میوه خشک میپردازیم.

آلو خشک مواد خطرناک بدن ما را خنثی می کند

برخی از موادی که در گیاه به نام Prunus domestica شناسایی می شوند، آنتی اکسیدان های معروفی هستند. این مواد موجود در آلو خشک برخی از رادیکال های خطرناک را خنثی می کند و از آسیب دیدن سلول های ما و غشای آن جلوگیری می کند.

 بهبود جذب آهن

زمانی که احساس خستگی می کنید، نفس کوتاه می کشید یا سرگیجه دارید، ممکن است مشکل کم خونی یا کمبود آهن در بدن خود داشته باشید. آنچه در این شرایط کمک می کند ویتامین C است که جذب آهن را بهبود می بخشد. آلو خشک سرشار از ویتامین C است و منبع بسیار بهتری از آن نسبت به هر قرص مکملی است.

کمک به هضم و محافظت از روده ها

آلو خشک ملین معروفی است. بنابراین، اگر تا به حال مشکل یبوست داشته اید، در اینجا یک درمان موثر فوق العاده طبیعی وجود دارد! معمولا یبوست زمانی اتفاق می افتد که کمبود فیبر در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد. آلو سرشار از فیبر است و به تغذیه باکتری‌های دوست در روده کمک می ‌کند که از باکتری ‌های بیماری‌ زای محافظت می ‌کند.

بهبود وضعیت عضلات و استخوان

با تحقیقات تایید شده است که آلو خشک دارای ماده معدنی به نام بور است که به قوی شدن استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کند. اگر به طور منظم مصرف شوند می توانند پیشگیری خوبی از پوکی استخوان باشند. در واقع، آنها موثرترین میوه برای این منظور هستند.

مزیت آلو خشک چیست

جلوگیری از چاقی و دیابت

از آنجایی که آلو خشک سرشار از فیبر است، آلو خشک به حفظ تعادل سطح قند خون کمک می کند. فیبرها جذب قند را به تعویق می اندازند و حساسیت شما را به انسولین افزایش می دهند. وقتی یک آلو می خورید، بعد از غذا شما را سیر می کند، بنابراین نه پرخوری می کنید و نه به طور بالقوه وزن بیشتری اضافه می کنید.

غنی از مواد مغذی

آلو حاوی ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی از جمله ویتامین  C، ویتامین  A، ویتامین K و کمی پتاسیم است. آلو (معروف به آلو خشک) کمی ویتامین K اضافی را برای شما به ارمغان می آورد، اما با کالری، قند و کربوهیدرات بیشتر. این ویتامین ها و مواد معدنی می توانند از سیستم ایمنی، گوارش و تولید مثل و همچنین بینایی، قلب، ریه ها و کلیه ها حمایت کنند.

با یبوست مبارزه می کند

آلو فقط برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیست. آلو خشک به دلیل محتوای فیبر بالایی که دارد، اغلب به دلیل توانایی آنها در رفع یبوست مورد احترام است. (دو آلو حدوداً 1 گرم فیبر دارند.) اساساً آلو خشک به مدفوع شما حجیم می شود و در نتیجه سرعت حرکت همه چیز در دستگاه گوارش شما را افزایش می دهد. در یک مطالعه در سال 2011، محققان دریافتند که خوردن آلو در کاهش یبوست نسبت به یک درمان ملین رایج موثرتر است. یک مطالعه در سال 2014 همچنین نشان داد که آلو خشک مدفوع را در افراد دارای یبوست و غیریبوست نرم می کند.

در ضمن، هر دو آلو و آب آلو دارای سوربیتول هستند که یک الکل قندی است که اثر ملین طبیعی دارد. اما هشدار: زیاده روی نکنید. برای جلوگیری از اسهال، روزانه 4 تا 8 اونس آب آلو مصرف کنید. از آنجایی که آلو در هر وعده فیبر زیادی ندارد، افزایش فیبر از این طریق ممکن است سخت باشد. آلو هنوز هم برای سلامت دستگاه گوارش روزانه عالی است، اما آلو برای گاز گرفتن شما جذابیت بیشتری دارد.

سرشار از آنتی اکسیدان

مطالعات نشان می دهد که آلو دوز خوبی از آنتی اکسیدان ها را برای کمک به کاهش التهاب و محافظت از بدن شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد ارائه می دهد. آنها به خصوص سرشار از آنتی اکسیدان های پلی فنل هستند که به سلامت استخوان ها کمک می کند و ممکن است به کاهش خطر دیابت و بیماری قلبی کمک کند. در یک مطالعه در لوله آزمایش در سال 2015، محققان دریافتند که پلی فنول موجود در آلو به طور قابل توجهی نشانگرهای التهابی مرتبط با بیماری های مفاصل و ریه را کاهش می دهد. اما برای اطمینان بیشتر به مطالعات انسانی بیشتری نیاز داریم.

قند خون را کاهش می دهد

با وجود داشتن کربوهیدرات بسیار بالا، شاخص گلیسمی پایینی دارند. خوردن میوه هایی مانند آلو و آلو نیز با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. فیبر موجود در آلو خشک به کاهش سرعت جذب کربوهیدرات بعد از غذا توسط بدن شما کمک می کند و باعث می شود قند خون به آرامی افزایش یابد و نه افزایش یابد. و طبق تحقیقات قدیمی‌تر در سال 2005، خوردن آلو ممکن است سطح آدیپونکتین را در بدن افزایش دهد (هورمونی که کلید تنظیم قند خون است). اما، به یاد داشته باشید که می توانید مقدار زیادی از چیزهای خوب داشته باشید (مخصوصا آلو خشک، که قند و کالری بیشتری دارد).

سلامت استخوان ها را ارتقا می دهد

محتوای ویتامین  K، فسفر، منیزیم و پتاسیم موجود در آلو همگی با سلامت استخوان ها مرتبط هستند. نوشیدن روی آلو همچنین ممکن است برخی هورمون‌های دخیل در تشکیل استخوان را تقویت کند. در یک مطالعه در سال 2020 روی مردان مبتلا به تحلیل استخوان متوسط، محققان دریافتند که خوردن 100 گرم آلو در روز به مدت 3 ماه منجر به کاهش میزان تحلیل استخوان می شود. به نظر می رسد آلو خشک التهاب را مهار کرده و سلامت کلی استخوان ها را تقویت می کند. مطالعه دیگری در سال 2011 نشان داد که به نظر می رسد مصرف روزانه آلو خشک در زنان یائسه کاهش استخوان را کاهش می دهد.

یک بررسی در سال 2017 به این نتیجه رسید که مصرف آلو خشک شده تأثیر مفیدی بر تراکم مواد معدنی استخوان دارد. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که داده‌ها کاملاً یکسان نیستند و قبل از اینکه بتوانیم با اطمینان بگوییم به تحقیقات بیشتری نیاز است.

سلامت قلب

خوردن آلو خشک نیز ممکن است قلب شما را شاد کند. آلو به دلیل داشتن فیبر، پتاسیم و آنتی اکسیدان بالا ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. در یک مطالعه در سال 2010، افرادی که به مدت 8 هفته هر روز آب آلو می‌نوشیدند و 3 تا 6 عدد آلو می ‌خوردند، نسبت به گروهی که به‌ جای آن آب می‌ نوشیدند، سطح فشار خون و کلسترول پایین ‌تری داشتند.

در همین حال، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که موش ‌هایی که با پودر آلو خشک و آب آلو تغذیه می‌ شدند، سطوح کلسترول پایین‌تری داشتند، از جمله افزایش سطح کلسترول خوب (HDL). اگرچه این نتایج مطالعه برای قلب دوستداران آلو امیدوار کننده به نظر می رسد، اما ما به تحقیقات به روز بیشتری در مورد انسان نیاز داریم.

به حفظ وزن سالم کمک می کند

آلو خشک هم لذیذ و هم کم چرب است. بنابراین اگر به دنبال این هستید که شیرینی ‌تان را با یک غذای کامل ارضا کنید، آلو خشک می‌ تواند راه‌ حل شما باشد، بدون اینکه به اهداف کاهش وزن دست پیدا کنید. تحقیقات نشان می دهد که فیبر موجود در آلو خشک همچنین می تواند به شما کمک کند احساس سیری کنید. این ممکن است به شما کمک کند به طور کلی کالری کمتری بخورید و از وزن مناسب برای شما حمایت کنید.

به طور کلی افزودن میوه ها و سبزیجات تازه به رژیم غذایی خود به طور کلی به سلامت کلی و کاهش وزن کمک می کند. پس چرا چند برش آلو سالم را با جو نیز امتحان نکنید؟

آلو خشک چیست

 به مبارزه با سلول های سرطانی کمک می کند

سطوح بالای آنتی اکسیدان موجود در آلو خشک ممکن است به مبارزه با انواع خاصی از سلول های سرطانی کمک کند. طبق تحقیقات انجام شده در سال 2018، عصاره آلو به طور قابل توجهی باعث کاهش سلول های سرطانی مغز در مطالعات لوله آزمایش شد. در همین حال، یک مطالعه لوله آزمایش در سال 2010 نشان داد که حتی تهاجمی ‌ترین سلول ‌های سرطان سینه نیز در صورت درمان با عصاره آلو یا هلو از بین می ‌روند. این امیدوارکننده است، اما به یاد داشته باشید که یافته ‌های این نوع مطالعات لزوماً در خارج از آزمایشگاه اعمال نمی‌ شوند.

قبل از اینکه بتوانیم بگوییم آلو به درمان یا پیشگیری از سرطان کمک می کند، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. اما یک سبک زندگی سالم و کامل که شامل آلو باشد می تواند کمک کننده باشد.

تقویت حافظه

آلو خشک فقط ممکن است مانع از فراموش کردن چیزهای شما شوند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که خوردن آلو آسیایی به مدت 5 ماه به نظر می‌رسد که عملکرد مغز را تقویت کرده و برخی از علائم بیماری‌های عصبی مغز را در موش ‌هایی که رژیم غذایی کلسترول بالا مصرف می ‌کنند، کاهش می‌ دهد. در همین حال، یک مطالعه قدیمی از سال 2009 نشان داد که آب آلو (اما نه پودر آلو خشک) در کاهش زوال شناختی در موش‌های مسن مؤثر است.

روزی چند عدد آلو خشک باید بخورید؟

اینکه چند عدد آلو خشک در روز مصرف کنید به اندازه خود آلو بستگی دارد، اما تحقیقات کنونی مصرف 50 گرم آلو در روز را توصیه می‌کند که معادل 5 تا 6 عدد آلو است. اگر به خوردن آلو یا سایر غذاهای غنی از فیبر عادت ندارید، به آرامی با ۱ تا ۲ آلو در روز شروع کنید و به تدریج تعداد آن را افزایش دهید. برای افرادی که مصرف فیبر کمی در رژیم غذایی خود دارند، به طور کلی توصیه می کنیم آلو را به تدریج معرفی کنند، از مصرف آلو با معده خالی خودداری کنند و میزان مصرف آن را در طول روز پخش کنند.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن همه این دلایل، باید از همین امروز شروع به مصرف آلو خشک کنید! همه مزایایی که آلو را به عنوان یک ماده تشکیل می دهند می توانند به سلامت شما کمک کنند. می دانیم که غذای سالم سرشار از ویتامین ها و ارزش غذایی هرگز از ضروریات تولید مواد غذایی متوقف نمی شود. این را در نظر بگیرید و رژیم غذایی خود را اصلاح کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *