شکلات چیست و از چه چیزی تهیه می شود؟+خواص شگفت انگیز آن

جدول محتواها

شکلات چیست؟ شکلات یکی از محبوب ترین شیرینی های شناخته شده است که خواص فراوانی دارد. به طور متوسط مردم در دنیا سالیانه بیش از 3 میلیون تن از دانه های کاکائو استفاده می کنند. مصرف شکلات به دلیل طعم و مزه ی آن نه تنها موجب ایجاد حس خوب در فرد می شود بلکه می تواند برای قلب و مغز نیز مفید باشد.در ادامه با ما همراه باشید تا با این ترکیب خوشمزه و طرز تهیه ی آن شما را آشنا کنیم.

طرز تهیه شکلات

برداشت محصول

ابتدا دانه هاي کاکائو که داخل پوسته مي باشد را برداشت مي کنند. پوسته رويي را شکسته و دانه ها را از درون پوسته بيرون مي آورند. دانه ها را خشک مي کنند. 

معمولاً دانه ها را در نور خورشيد خشک مي کنند. البته روش هاي ديگري هم وجود دارد که دانه ها را سريع تر خشک مي کند (معمولاً در توليد انبوه، از نور آفتاب استفاده نمي کنند)؛ ولي کاکائوي به دست آمده زير نور آفتاب کيفيت بهتري نسبت به کاکائويي که خشک مي شود دارد. حال دانه هاي خشک شده را تفت داده و سپس آن ها را آسياب مي کنند. در اين مرحله، چربي کاکائو را با تحت فشار قرار دادن ماده ي حاصله، از کاکائو جدا مي کنند. آنچه که باقي مي ماند، به پودر کاکائو معروف است. 

مخلوط کردن شکلات چیست؟

ماده به دست آمده را با مقادير مختلف از چربي کاکائو مخلوط مي نمايندتا شکلات هاي متنوعي تهيه کنند. مانند

 • ماده به دست آمده را با مقادير مختلف از چربي کاکائو مخلوط مي نمايندتا شکلات هاي متنوعي تهيه کنند.
 • شکلات شيري: شکر، شير يا شير خشک، کاکائو، چربي کاکائو و وانيل
 • شکلات سفيد: شکر، شير يا شير خشک، چربي کاکائو و وانيل

سرد و گرم کردن شکلات

مرحله ي آخر، گرم و سرد کردن و به دست آوردن شکلات نهايي است. چربي کاکائو از تشکيل بلورهاي ناپايدار جلوگيري مي کند، بنابراين توده ي شکلات را بايد به آرامي سرد کرد تا بلورهاي پايدار تشکيل شود. حالا شکلات آماده است. مي توان در انواع بيسکويت ها يا به عنوان روکش شکلاتي از آن استفاده نمود يا اين که به شکل شکلات هاي تخته اي به فروش برسانيد.

شکلات تخته ای

خواص شکلات چیست؟

شکلات چیست؟ شکلات یک ماده مغذی و دارای ارزش غذایی بالا است. مصرف این ماده به میزان مناسب می‌تواند برای کنترل وزن شما، رفع کردن خستگی در بدنتان، کنترل فشار و قند خون و تقویت روحیه شما مفید باشد. برخی از موارد خواص شکلات به شرح زیر

 • خواص شکلات در کاهش کلسترول و پیشگیری از آلزایمر
 • خواص شکلات برای بدن سازها
 • خواص شکلات چیست برای بیماران دیابتی
 • خواص شکلات برای درمان سرفه
 • خواص شکلات چیست برای زنان 
 • خواص شکلات برای بیماران سرطانی
 • خواص شکلات برای بیماری های قلبی
 • خواص شکلات چیست برای افسردگی

تامین مواد غذایی: منبع غنی آنتی اکسیدان

هرچه شکلات تلخ‌ باشد میزان غلظت کاکائو در آن بیشتر است. درنتیجه، میزان آنتی‌اکسیدان‌هایی هم که در آن وجود دارد هم بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر، شکلات‌هایی که شیرین‌تر هستند یا رنگشان روشن‌تر است مزه شیرین‌تری دارند. در این شکلات‌ها غلظت کاکائو با شمول مواد دیگری مثل شیر، خامه و شکر رقیق شده‌است. به‌همین دلیل، غلظت مواد غذایی که در شکلات تلخ وجود دارد ممکن است به‌همین اندازه در شکلات‌هایی که رنگشان روشن‌تر است وجود نداشته باشد.

کاهش کلسترول خون

ما در بدن خود دو نوع کلسترول داریم: کلسترول آل دی آل و کلسترول اچ‌دی آل. یکی از این دو نوع کلسترول برای بدن انسان مضر است و آن کلسترول آل دی آل است. تحقیقاتی که درمورد اثر مصرف شکلات بر میزان کلسترول در بدن انسان انجام شده نشان می‌دهد که میزان مصرف شکلات به‌طور معتدل و منظم می‌تواند میزان کلسترول مضر در بدن انسان را کاهش دهد و به کنترل فشارخون کمک کند.

پیشگیری از آلزایمر

تحقیقات در مورد شکلات نشان داده‌اند که در آن ماده‌ای به نام لاوادو وجود دارد. استخراج لاوادو از شکلات و مصرف آن می‌تواند آسیبی که به این مسیرهای عصبی در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر وارد شده را کاهش داده و در کمک به درمان بیماری آلزایمر مؤثر باشد. یک فایده دیگر مصرف شکلات هم می‌تواند افزایش عملکرد مغزی شما باشد.

افزایش سلامت قلب

بررسی‌های انجام‌شده درمورد شکلات نشان می‌دهد که مصرف آن به میزان معتدل می‌تواند به حفظ سلامت قلب شما کمک کند. در شکلات زردینه یا رنگیزه هایی وجود دارند که مصرف آن‌ها می‌تواند انعطاف‌پذیری رگ‌های خونی شما را افزایش دهد. نتایج تحقیق در مورد مصرف شکلات تلخ نشان داده‌اند که افرادی که بطور منظم شکلات تلخ را مصرف می‌کردند میزان ریسک بروز بیماری‌های قلبی در آن‌ها به مقدار ۳۷ درصد کمتر از کسانی بود که شکلات تلخ را مصرف نمی‌کردند.

تاثیر شکلات چیست در بارداری؟

پژوهش‌ها در مورد مصرف شکلات و اثر آن در دوره بارداری نشان داده‌اند که اگر زنان هر روز در طول دوره بارداری سی گرم شکلات مصرف کنند، جنین درون شکم آن‌ها رشد بیشتری خواهد داشت. بنابراین، زنان با مصرف شکلات در دورهٔ بارداری می‌توانند فرایند رشد جنین خود را افزایش دهند. آجیل و خشکبار در بارداری نیز تاثیر زیادی دارند

خواص شکلات چیست برای بدنسازی؟

محققان با انجام دادن آزمایشی بر روی موش‌ها به کشف دیگری در مورد خواص شکلات رسیده‌اند. آن‌ها به گروهی از موش‌ها شکلات دادند و متوجه شدند که این گروه نسبت به گروهی که شکلات نخورده بودند تناسب اندام بیشتری داشته و از نظر ساختار ماهیچه‌ای از موش‌های دیگر قوی‌تر بودند. آن‌ها این مشاهده را به یک ترکیب شیمیایی در شکلات بنام اپی کاتچین نسبت دادند.

فواید شکلات برای بیماران دیابتی

مسلماً اگر شما به بیماران دیابتی و مشکلات آن‌ها در مورد قند خون فکر کنید حتماً اولین فکر شما این است که شکلات می‌تواند یکی از مضرترین وعده‌های غذایی برای آن‌ها باشد. اما نتایج پژوهشی نشان داده‌اند که اگر شکلات به میزان کم و معتدل استفاده شود فلاونوئیدهای درون آن می‌توانند سوخت‌وساز بدن را افزایش داده و عملکرد انسولین خون را بهتر کنند. افزایش سوخت‌وساز بدن و تقویت عملکرد انسولین خون دو عاملی هستند که می‌توانند به بهبود وضعیت بیماران دیابتی کمک کنند.

درمان سرفه در شکلات چیست

ماده شیمیایی به نام تئوبرومین در شکلات وجود دارد که می‌تواند سرفه‌های مزمن افراد را خفیف‌تر کند. درحال‌حاضر تولیدکنندگان محصولات دارویی به این فکر هستند که بیشتر از این ماده شیمیایی به‌جای کدئین استفاده کنند، زیرا مصرف کدئین می‌تواند عوارض ناخوشایندی بر بدن داشته باشد. ازاین‌رو، یکی از خواص شکلات کمک به برطرف کردن سرفه مزمن است.

شکلات آب شده یا گرم

خواص شکلات چیست در دستگاه گردش خون؟

معمولاً ما برای جلوگیری از لخته شدن خون و افزایش گردش خون از آسپرین استفاده می‌کنیم. بررسی‌های انجام‌شده در مورد اثر مصرف شکلات بر گردش جریان خون در بدن نشان داده‌اند که خوردن شکلات می‌تواند گردش خون را در بدن افزایش دهد.

تاثیر مثبت در بینایی

محققان در رابطه با اثر فلاونوئیدهای موجود در شکلات سیاه تحقیقی انجام داده بودند. آن‌ها به دو گروه از شرکت‌کنندگان شکلات تلخ و شکلات سفید داده و بر روی هر دوی این گروه تست‌های بینایی انجام دادند. آن‌ها متوجه شدند که گروهی که شکلات تلخ را مصرف کرده بودند در تست‌های بینایی عملکرد بهتری داشته‌اند.

درمان خستگی در شکلات چیست

اگر شما جزو افرادی هستید که خیلی زود بدنتان خسته می‌شود می‌توانید شکلات را به‌عنوان یک میان وعده غذایی به برنامه غذایی روزانه‌تان اضافه کنید.

پیشگیرنده سرطان

فلاونوئیدهای کاکائو در شکلات وجود دارند که میزان آن‌ها مخصوصاً در شکلات تلخ بسیار بیشتر است. فلاونوئیدها هم ویژگی‌های ضد التهابی و هم آنتی‌اکسیدانی دارند و با اثرات منفی رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌کنند.

خواص شکلات چیست در بهبود روحیه و درمان افسردگی؟

یادتان می‌آید که اگر شما فعالیتی بدنی مثل ورزش را انجام داده‌اید و روحیه‌تان بسیار بهتر شده بود؟ اگر دقت کرده باشید بعد از انجام دادن این فعالیت‌ها شما خیلی حس شادمانی بیشتری دارید. این به این دلیل است که در مغز شما هورمونی بنام اندورفین آزاد شده‌است. هورمون اندورفین باعث برانگیختن احساسات شادی در شما می‌شود. یک راه دیگر برای آزاد کردن این هورمون در مغز شما خوردن شکلات است.

تاثیر شکلات چیست بر فشار خون و گشاد شدن رگ های خونی؟

اگر شما شکلات را به میزان مناسب مصرف کنید می‌توانید فشارخون خود را کنترل کنید. در شکلات تلخ میزان زیادی فلاوانول وجود دارد. مصرف این ماده باعث برانگیختن ماده‌ای بنام نیتریک اسید در رگ‌های خونی شما می‌شود که این ماده می‌تواند به رگ‌های خونی شما کمک کند تا گشاد شوند. گشاد شدن رگ‌های خونی باعث می‌شود که فشار خون شما کاهش پیدا کند. درنتیجه، یکی از خواص شکلات کنترل فشار خون بدن انسان هم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *