آجیل و خشکبار

روش درست نگهداری آجیل و خشکبار

از مدت‌‌ها پیش، آجیل و خشکبار یکی از خوراکی‌های جدا نشدنی از سفره‌ ما ایرانیان بوده است. کم پیش می‌آید که در عید و مراسم شادی‌ای آجیل به عنوان خوراکی‌ای خوش طعم و سالم حضور نداشته باشد. آجیل و خشکبار علاوه بر طعم دل‌نشین، دارای خواص بی‌نظیر بوده و با کمکم آن‌ها می‌توان، تمام ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کرد. اما باید در نظر داشته باشید که آجیل و خشکبار هم مانند مواد غذایی دیگر نیاز به نگهداری مناسبی دارند؛‌ در غیر این صورت ممکن است با گذر زمان طعم و مغزه خود را از دست دهند و فاسد شوند. ما امروز قصد داریم به روش درست نگهداری آجیل و خشکبار بپردازیم؛ پس اگر آجیل جز خوراکی‌های همیشگیتان است، با ما همراه باشید و از آن به خوبی نگهداری کنید. 

چه روش‌هایی برای نگهداری از خشکبار وجود دارد؟

اگر از بین رفتن خشکبار توسط آفت‌ها یا کمرنگ شدن مزه‌ آن‌ها برای شما به مشکلی تبدیل شده، باید بگوییم که دیگر نگران نباشید! روش‌هایی مناسبی برای نگهداری از خشکبار وجود دارد که با استفاده آن‌ها، می‌توانید حتی تا چند سال از آجیل‌های خود نگهداری کنید. کلیت این روش‌ها به دو دسته، نگهداری در دمای اتاق و نگهداری در داخل یخچال دسته‌بندی می‌شود؛ در ادامه نگاهی به این دو روش خواهیم داشت و پروسه آن‌ها را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید و تصمیم بگیرید که کدام روش را برای خود می‌پسندید. 

نگهداری آجیل در دمای اتاق

نگهداری آجیل در دمای اتاق، نیازمند انجام پروسه‌هایی گوناگونی است که در این بخش با آن‌ها آشنا می‌شویم. شما با کمک این نوع نگهداری می‌توانید 2 الی 4 ماه از خشکبار خود به خوبی مراقبت کنید. 

قدم اول، منجمد کردن خشکبار 

پس از خرید آجیل، قبل از هر کاری نیاز است که آن را برای مدتی فریز کنید. شاید برایتان سوال شده باشد که دلیل این کار چیست؟ در خصوص این سوال باید بگوییم که معمولا در میان خشکبار و آجیل‌‌ها، تخم و لارو حشرات وجود دارد. این موضوع ممکن است که باعث شود که پس از مدت کوتاهی، تمامی آجیل‌ها توسط آفت‌ نابود شوند و دیگر قابل استفاده نباشند. از همین رو بهتر است قبل از هر کاری، آجیل‌ها را به مدت دو روز در یخچال قرار دهید تا دیگر هیچگونه اثری از لارو و تخم حشرات نباشد. اگر خشکباری که خریداری کردید بسته‌بندی و تمیز شده، بهتر است باز هم از روی احتیاط برای مدتی منجمد شود.

با انتخاب ظرفی مناسب،‌ طعم آجیل‌ها را حفظ کنید

قدم بعدی پس از فریز کردن خشکبار، انتخاب ظرفی مناسب برای نگهداری آن‌ها است. هنگام انتخاب ظرف آجیل‌ها دقت کنید که در ظرف‌ها به صورت کامل بسته شوند؛ به دلیلی که پس از مدتی که آجیل‌ها در مجاورت هوای اتاق قرار بگیرند، عطر و طعم اصلی خود را از دست می‌دهند و مزه متفاوتی پیدا می‌کنند. 

محلی تاریک و خنک، راز پایانی نگهداری آجیل در دمای اتاق

آخرین کاری که برای نگهداری آجیل در دمای اتاق نیاز است انجام دهید،‌ قرار دادن آن‌ها در محلی خنک است. نور و رطوبت معمولا به فاسد شدن مواد خوراکی سرعت می‌بخشد و شما با قرار دادن آن‌ها در محلی تاریک و خنک از این اتفاق جلوگیری می‌کنید. 

آجیل‌ها

نگهداری آجیل درون یخچال

همانطور که می‌دانید،‌ مواد غذایی برای مدت طولانی‌تری در یخچال عمر می‌کنند و آجیل و خشکبار هم از این قاعده جدا نیستند. شما در این روش نگهداری می‌توانید از آجیل‌ها، یک تا چند سال نگهداری کنید. پس با ما همراه باشید و با روش نگهداری آجیل درون یخچال هم آشنا شوید. 

ظرف مناسب، شروع نگهداری آجیل درون یخچال

اولین قدم برای نگهداری آجیل در یخچال، بسته‌بندی آن‌ها درون ظرف‌های مناسب است. شما در این مرحله نیاز دارید که ظرف‌هایی تمیز و خشک که درهایشان کامل بسته شود، تهیه کنید و آن‌‌ها را بسته‌بندی کنید. همانطور که گفته شد، این کار برای جلوگیری از تغییر عطر و طعم آجیل‌ها است. 

تنظیم دمای یخچال

در قدم بعدی که قدم پایانی است، نیاز دارید که آجیل‌‌ها را درون یخچال در دمای 4 درجه یا کمتر قرار دهید. پس از این مرحله، پروسه نگهداری خشکبار درون یخچال به پایان می‌رسد و شما می‌توانید برای مدتی طولانی از خشکبار خود مراقبت کنید. 

سخن پایانی

در کنار همه این مطالب باید اضافه کنیم که آجیل و خشکبارها دارای عمرهای متفاوتی هستند و برخی از آن‌ها با وجود نگهداری مناسب باید زودتر از باقی آجیل‌های مصرف شوند. برای مثال گردو عمر نسبتا طولانی‌ای دارید و در یخچال می‌تواند تا یک سال نگهداری شود؛ در صورتی که فندق نسبت به گردو عمر کوتاهی دارد و برای جلوگیری از فاسد شدن، باید زودتر مصرف شود.

ما امروز به روش درست نگهداری آجیل و خشکبار پرداختیم و بهترین روش‌ مراقبت از آن‌ها را بررسی کردیم. امیدواریم مطالبی که امروز با آن آشنا شدیم، مفید واقع شود و از حالا به بعد دیگر دغدغه‌ای در خصوص روش درست نگهداری آجیل و خشکبار نداشته باشید. اگر تصور می‌کنید که مطلبی بود که به آن اشاره‌ نشده، آن را حتما با ما به اشتراک بگذارید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *