آجیل و خشکبار, خواص

بادام سمی است؟ معرفی انواع مختلف بادام

آیا بادام سمی است

بادام یکی از محبوب ترین آجیل های درختی در سراسر جهان است. آنها مغذی هستند و به طور کلی تصور می شود که برای سلامتی شما مفید هستند. با این حال، انواع خاصی شناخته شده است که احتمال مسمومیت غذایی، مشکلات گوارشی و به طور بالقوه حتی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان را افزایش می دهند. برخی دیگر در واقع سمی هستند و در نهایت برای مصرف انسان مناسب نیستند. این مقاله انواع مختلف بادام را بررسی می ‌کند، کدام یک برای خوردن بی ‌خطر در نظر گرفته می ‌شوند و کدام نوع بادام سمی است و بهتر است ازکدام نوع اجتناب کنید.

انواع مختلف بادام

بادام ها را می توان به دو گونه اصلی تقسیم کرد که از نظر ژنتیکی بسیار شبیه به هم هستند ، بادام تلخ و بادام شیرین. بادام های شیرین طعم کمی آجیلی دارند و معمولاً در قفسه های سوپرمارکت یا قفسه های آجیل و مغازه های آجیل فروشی پیدا می کنید. همانطور که از نام آنها مشخص است، بادام تلخ طعم بسیار تلخی دارد. این نوع هم در محیط های وحشی و هم در محیط های معمولی رشد می کند و عمدتاً برای تهیه خمیر یا عصاره بادام تلخ استفاده می شود. آنها معمولاً در فروشگاه های مواد غذایی یافت نمی شوند.

بادام تلخ تا چند هزار سال پیش رایج‌ ترین گونه ‌ای بود که رشد می ‌کرد تا زمانی که یک جهش ژنتیکی توانایی درخت بادام را برای ساخت آمیگدالین مهار کرد (ترکیبی که طعم تلخ بادام تلخ را می ‌دهد ) این جهش همان چیزی است که باعث پیدایش بادام شیرین شد و اجازه اهلی کردن درخت بادام را که امروزه می شناسیم، داد.

بادام

بادام تلخ خام سمی است

بادام تلخ حاوی سمی به نام گلیکوزید آمیگدالین است. هنگامی که خورده می شود، این سم به چندین ترکیب، از جمله سیانید هیدروژن ، یک ترکیب سمی که می تواند باعث مرگ شود، تجزیه می شود. مطالعات موردی نشان می دهد که قورت دادن 6 تا 10 بادام تلخ خام برای ایجاد مسمومیت جدی در بزرگسالان متوسط ​​کافی است، در حالی که خوردن 50 عدد یا بیشتر می تواند باعث مرگ شود. تعداد کوچک تر احتمالاً همان اثرات مضر را در کودکان یا بزرگسالان جوان خواهد داشت.

جالب اینجاست که به نظر می رسد هیدروژن سیانید در طی فرآیند حرارتی از بادام خارج می شود. به عنوان مثال، پخت، مایکروویو، و جوشاندن محتوای سیانید بادام تلخ را به ترتیب 79، 87 و 98 درصد کاهش می دهد. با این حال، برای تایید این یافته ها و همچنین تعیین میزان دقیق بادام تلخ فرآوری شده حرارتی که برای خوردن آن بی خطر است، به مطالعات بیشتری نیاز است. تا زمانی که اطلاعات بیشتری به دست نیاید، بهتر است از بادام تلخ اجتناب کنید.

بادام شیرین برای خوردن بی خطر است

اگرچه بادام شیرین هنوز مقداری آمیگدالین دارد، اما محتوای این ترکیب تا 1000 برابر کمتر از بادام تلخ است. چنین مقادیر کمی از آمیگدالین برای تولید مقادیر خطرناک هیدروژن سیانید کافی نیست. در نتیجه، بادام شیرین معمولاً برای خوردن بی خطر در نظر گرفته می شود.

خوردن بادام های جوانه زده و کپک زده نیز ممکن است خطرناک باشد

جوانه زدن بادام می تواند به بدن شما کمک کند مواد مغذی موجود در آن را راحت تر جذب کند. نکته منفی این است که آجیل و دانه های جوانه زده خطر بسیار بیشتری برای آلوده شدن به باکتری های مضر مانند سالمونلا دارند. تحقیقات نشان می دهد که کره های آجیل تهیه شده از مغزهای جوانه زده، از جمله بادام جوانه زده، خطر مسمومیت غذایی را افزایش می دهد. بنابراین، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است به خصوص از اجتناب از آنها سود ببرند .

بادام زمینی و آجیل درختی، مانند بادام، گردو، فندق، بادام هندی، پسته و آجیل برزیلی نیز ممکن است حاوی کپک های سمی باشند. به نوبه خود، این کپک‌ها مایکوتوکسین‌هایی تولید می‌کنند که ترکیبات سمی مرتبط با مشکلات سلامتی مختلف، از جمله اختلالات گوارشی و تومورهای کبدی هستند. به نظر می رسد آلودگی به کپک در آجیل خام و بدون نمک در مقایسه با انواع بوداده و شور بیشتر باشد. محققان بر این باورند که دمای بالای استفاده شده در هنگام برشته کردن، و همچنین رطوبت کمتر ناشی از افزودن نمک، شرایط مناسبی است. سازمان غذا و دارو (FDA)  و سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA)  هر دو حداکثر سطوح مایکوتوکسین‌ هایی را که در غذاها بی ‌خطر تلقی می ‌شوند تعیین کرده‌اند.

اگر در مورد محتوای کپک بادام نگران هستید، بررسی کنید که آیا یک نهاد نظارتی سطوح ایمن را در قسمت شما از جهان ایجاد کرده است یا خیر. در غیر این صورت، برای کاهش خطر ابتلا به انواع برشته شده یا نمکی بچسبید. بادام های جوانه زده و محصولات به دست آمده از آنها ممکن است حاوی باکتری های مضری باشند که خطر مسمومیت غذایی شما را افزایش می دهد. اگرچه بادام نیز خطر آلوده شدن به کپک‌های سمی را دارد، اما بیشتر کشورها اطمینان می‌دهند که از سطح ایمن تجاوز نمی‌کنند.

بادام سمی

سخن پایانی

بادام می تواند شیرین یا تلخ باشد. بادام تلخ حاوی ترکیبات سمی است که ممکن است باعث مسمومیت و مرگ تصادفی شود. بادام شیرین برای خوردن بی خطر تلقی می شود و تحقیقات بیشتری برای تایید بی خطر بودن بادام تلخ فرآوری شده با حرارت لازم است. بادام های شیرین آنهایی هستند که معمولاً در سوپرمارکت ها یافت می شوند و خوردن آنها بی خطر است. با این حال، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است بخواهند از بادام شیرین جوانه زده اجتناب کنند تا خطر مسمومیت غذایی در آنها به حداقل برسد.

بادام تلخ آنهایی هستند که به طور طبیعی حاوی سمی هستند که بدن شما آن را به سیانید تجزیه می کند و ترکیبی دارد که می تواند باعث مسمومیت و حتی مرگ شود. به همین دلیل بادام تلخ را خام نباید خورد. جوشاندن، تفت دادن، یا پختن بادام تلخ در مایکروویو ممکن است به کاهش میزان سم آنها کمک کند و خوردن آنها را ایمن تر کند. با این حال، برای تأیید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *