خواص, خواص دارویی

آیا زعفران بر غلظت خون تاثیر دارد؟

اثر زعفران بر غلظت خون

هنگامی تعدا گلبول‌های قرمز خون افزایش می یابد غلظت خون افزایش پیدا میکند. هنگامی که میزان هموگلوبین خون در آقایان بیشتر از ۱۸ و در خانم‌ها بیشتر از ۱۶ در دسی‌لیتر باشد، به این معنی است که غلظت خون دارند. عوامل زیادی بر روی غلظت خون تاثیر دارند و یکی از این عوامل زعفران است. در ادامه به تاثیر زعفران بر غلظت خون می پردازیم.

غلظت خون چیست و چگونه می‌توان غلظت خون را جبران کرد؟

بخش اعظمی از سلول‌های خون را گلبول های قرمز تشکیل میدهند. وظیفه گلبول ها رساندن اکسیژن به تمام بخش های بدن است. در نتیجه حجم بیشتر آن ها را هموگلوبین (پروتئین حمل کننده اکسیژن) تشکیلی میدهد. تعداد گلبول‌های قرمز خون با توجه به سن و جنس افراد متغیر است. تعداد گلبول‌های قرمز آقیان بیشتر از خانم‌ ها است و جالب است بدانید که نوزادان تازه متولد شده اغلب گلبول قرمز بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.

با افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون غلظت خون افزایش یافته و باعث می‌شود که جریان خون به سمت اندام‌ های بدن کاهش پیدا کند. در نتیجه باعث تشکیل لخته ‌های خون میشود دقت داشته باشید که روشنی و تیره بودن رنگ خون ربطی به غلظت خون ندارد. تصور اشتباه بسیاری از افراد این است که رنگ تیره خون به دلیل افزایش غلظت خون است. در صورتی که این مسئله بدون آزمایش مشخص نمیشود.

با انجام آزمایش خون (CBC)  و سنجش میزان هموگلوبین، پزشک می ‌تواند متوجه عارضه غلظت خون شود. هرگاه میزان هموگلوبین خون (درصد گلبول خون قرمز) از حد معمول بالاتر رود، غلظت خون رخ می‌دهد.

غلظت خون و زعفران

عوامل تاثیر گذار در ایجاد غلظت خون

در برخی موارد این موضوع ارثی است است. اما عمده ترین علت مبتلا شدن به غلظت خون، پیش زمینه بیماری های ریوی و قلبی است که باعث کاهش اکسیژن در خون میشود. هنگامی که لکیژن مورد نیاز به بدن نرسید، بدن برای جبران کمبود خود گلبول قرمز بیشتری می سازد و این موضوع باعث افزایش غلظت خون میشود.

با وجود کمبود اکسیژن در بدن از کلیه هورمونی به نام اریتروپویتین ترشح میشود که سبب تحریک مغز استخوان برای ساخت بیشتر گلبول قرمز میشود تا بتواند کمبود اکسیژن ‌رسانی به بافت ‌های بدن را با افزایش گلبول قرمز جبران کند. موقعیت مکانی زنگی افراد نیز تاثیر گذار است. مثلا افرادی که در کوهستان و ارتفاعات و یا مکان‌های دچار آلودگی هوا، به دلیل کمبود اکسیژن، زدگی میکنند دچار بیماری غلظت خون می ‌شوند.

استرس و تنهش‌ های عصبی یکی از عوامل بروز غلظت خون هستند. به این جهت که استرس و تنش‌های عصبی باعث افزایش ترشح آدرنالین و در نتیجه بروز انقباضات عروقی می‌ شوند بدین ترتیب پلاسمای خون به خارج عروق نشت کرده و نسبت آن به گلبول قرمز کاهش می‌یابد. یکی دیگر از علل مهم غلظت خون، سیگار کشیدن مکرر است. با مصرف سیگار اکسیژن‌ رسانی به خون کم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می ‌شود.

مصرف زعرفان برای کاهش غلظت خون

طب ایرانی معتقد است که طبع زعفران گرم و خشک است. زعفران همیشه برای درمان افسردگی استفاده میشده است. همچنین خوردن چای زعفران به هضم غذا کمک میکند و مثل مسکن عمل میکند. یکی از مهمترین فواید زعفران ، خون سازی و بهبود گردش خون است. همچنین خونریزی های پس از زایمان را از بین میبرد.

یکی دیگر از خواصی که برای زعفران ذکر می شود تاثیر زعفران بر غلظت خون است. زعفران ادویه ای با ارزش و پرطرفدار است که خواص بسیاری برای سلامتی بدن دارد.  تاثیرات زعفران بر غلظت خون یکی از خواص ارزشمند این ادویه است. زعفران می تواند به رقیق شدن خون در بدن انسان کمک کند. ویتامین های موجود در این ادویه خون را رقیق کرده، جلوی لخته شدن آن را گرفته و مانع از گرفتگی رگ های خونی می شوند.

زعفران نقش بسیار زیادی در گردش خون و تنظیم نمودن آن ایفا می کند. این ادویه محبوب می تواند تاثیر مثبت در روند خونرسانی به قلب داشته باشد. زعفران گردش خون را در بدن بهبود می بخشد که این اتفاق برای عملکرد درست قلب و تامین اکسیژن مورد نیاز بافت های بدن مفید است.

بهبود گردش خون با مصرف چای زعفران

برای تهیه دم‌نوش زعفران، مقداری آب جوش، زعفران و عسل را در ظرف مناسب اضافه و مخلوط کنید, در ظرف را گذاشته و اجازه دهید مواد روی حرارت متوسط حدود 10 دقیقه به آرامی دم کشیده، سپس مخلوط به دست آمده را از صافی عبور داده و در فنجان بریزید و مصرف کنید.   
همچنین می‌توانید مقداری زعفران را به قوری چای اضافه کنید و صبر کنید تا چای و زعفران حدود 10 دقیقه دم بکشند، سپس خورده شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *